Houbaři řeší možnou záměnu hub prakticky neustále. U bylinek se o záměnách tolik nemluví, ale existuje jich celá řada a některé mohou mít i fatální následky.
-
Bez černý versus bez chebdí a bez červený
Tento keř je typický svými malými černými plody a bílými korunkami květů. Dnes se využívá hlavně jako bylina, která čistí a je vhodná pro boj s viry a bakteriemi, při potížích s ledvinami a proti zácpě.
Je však důležité nesplést si bez černý s jeho příbuzným bezem chebdí. Ten obsahuje množství jedovatých látek a od bezu černého se liší tím, že nemá dřevité části. Bez červený lze zase rozeznat podle toho, že spodní část listů bývá zbarvena do modra.
-
Anýz versus bolehlav
Bedrník anýz je oblíbeným kořením, které se vyznačuje chutí připomínající lékořici. Je také hojně používanou léčivkou, podporuje totiž vykašlávání, tvorbu mateřského mléka a urychluje trávení. Zaujme svými žlutobílými kvítky rostoucími v chomáčcích a uspořádanými do paprskovitých kruhů.
Při jeho sběru musíte dát pozor na záměnu s prudce jedovatým bolehlavem plamatým. Obsahuje totiž nebezpečný alkaloid koniin, který způsobuje zvracení, průjem a v krajním případě i zástavu dechu a následné udušení.
Hrozivou skutečností je, že v minulosti byl odvar z bolehlavu užíván při popravách odsouzených.
Splést si ho můžete přitom nejen s anýzem, ale třeba i s kmínem či s planou petrželí nebo planou mrkví.
-
Mák versus blín
Blín černý patří k nejjedovatějším rostlinám naší přírody a dobře ho znali už naši předci. Používal se na věštění, k přípravě nápojů lásky či naopak různých jedů. Dnes se vyskytuje již poměrně zřídka, čas od času, bohužel, roste právě v lánech máku. Blín obsahuje takzvaný hyoscyamin, který způsobuje poruchy vidění, halucinace a při neléčení otravy i bezvědomí a smrt.