Yzop lékařský má mnoho léčivých účinků a známý je od starověku

yzop lekarsky
Foto: pixabay

Yzop lékařský má v lidovém léčitelství podobné užití jako šalvěj, používá se také v potravinářství a parfumerii – zejména jeho silice.

Jak vypadá

Yzop je vždyzelený trsnatý, asi 20 až 60 cm vysoký polokeř z čeledi hluchavkovitých, má dřevnatý oddenek. Listy jsou vstřícné, přisedlé. Květy jsou souměrné, se srostlými obaly, mají fialově modrou barvu. Plodem yzopu jsou tvrdky.

yzop
foto: commons.wikimedia.org/ Yzop

de yzop roste

Yzop roste zejména na vápencových skalách a sutích, nejvíce roste ve Středomoří a Přední Asii, zavlečen je pak do Evropy i do Severní Ameriky.

Co se sbírá

Z yzopu se sbírá nať, která se sbírá na začátku kvetení rostlin.

Co obsahuje

Léčivka obsahuje silice – pinoketon, pinen, seskviterpeny, a hořčiny – marubiin, slykosid diosmin a další.

Jak se užívá v lidovém léčitelství

V lidovém léčitelství se používá jako šalvěj, tedy na omezení pocení, pro zlepšení činnosti zažívacího ústrojí, pro zmírnění zánětů sliznice horních cest dýchacích a také na astmatické potíže. Může se používat i zevně, a to jako kloktadlo při bolestech v krku nebo dutině ústní, nebo také jako dezinfekční přísada do koupelí.

Jak se používá v potravinářství

V potravinářství se používá na dochucení masa, polévek, omáček, paštik. Přidává se také do likérů. Někdy se pro své léčivé účinky řadí mezi superpotraviny.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here