Vyrobte si tinkturu z tužebníku

Trápí vás často chřipka, horečka, nebo trpíte revmatickými bolestmi? Pak byste měli vyzkoušet tinkturu z tužebníku jilmového. Pár kapek vám pomůže při mnoha neduzích.

Tužebník jilmový

Tužebník jilmový je bylinka, kterou poznáte zejména podle hranaté, lysé lodyhy, která je nahoře bohatě rozvětvená a kvete bílými květy. Listy jsou z vrchní strany lysé, ze spodní chlupaté.

Co se sbírá a proč

Z tužebníku se sbírá květ. Používá se jak čerstvý, tak v sušeném stavu. Má močopudné účinky, působí protizánětlivě, mírní bolest i horečku, pomáhá při chřipce, zlepšuje trávení.

Tužebník ve farmakologii

Právě z tužebníku jilmového se dodnes vyrábí lék Acylpyrin (Aspirin, Anopyrin). Tento lék však může mít vedlejší účinky v podobě překyselení žaludku, zatímco pokud chřipku léčíte přímo tužebníkem, žádné vedlejší účinky nemá, a je dokonce vhodný i pro děti a těhotné a kojící ženy.

Jak si vyrobit tinkturu z tužebníku

Tužebník můžete samozřejmě používat i ve formě čaje. Ovšem tinktura je účinnější. Vyrobíme ji následovně: Čerstvé květy tužebníku naplníme do nádoby a zalijeme lihem nebo pálenkou. Dbáme na to, aby květy byly zcela ponořené. Nádobu uzavřeme a postavíme na 2–3 týdny do tepla. Poté přecedíme a uchováváme v chladu a temnu. Užíváme 10–15 kapek denně, a to do čaje, vody nebo na kostku cukru.

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here