Vyrobte si tinkturu z tužebníku

Trápí vás často chřipka, horečka, nebo trpíte revmatickými bolestmi? Pak byste měli vyzkoušet tinkturu z tužebníku jilmového. Tužebník jílmový vám zajisté pomůže. Pár kapek vám pomůže při mnoha neduzích.

Tužebník jilmový

Tužebník jilmový je bylinka, kterou poznáte zejména podle hranaté, lysé lodyhy, která je nahoře bohatě rozvětvená a kvete bílými květy. Listy jsou z vrchní strany lysé, ze spodní chlupaté.

Co se sbírá a proč

Z tužebníku se sbírá květ. Používá se jak čerstvý, tak v sušeném stavu. Má močopudné účinky, působí protizánětlivě, mírní bolest i horečku, pomáhá při chřipce, zlepšuje trávení.

Tužebník ve farmakologii

Právě z tužebníku jilmového se dodnes vyrábí lék Acylpyrin (Aspirin, Anopyrin). Tento lék však může mít vedlejší účinky v podobě překyselení žaludku, zatímco pokud chřipku léčíte přímo tužebníkem, žádné vedlejší účinky nemá, a je dokonce vhodný i pro děti a těhotné a kojící ženy.

Jak si vyrobit tinkturu z tužebníku

Tužebník jílmový můžete samozřejmě používat i ve formě čaje. Ovšem tinktura je účinnější. Vyrobíme ji následovně: Čerstvé květy tužebníku naplníme do nádoby a zalijeme lihem nebo pálenkou. Dbáme na to, aby květy byly zcela ponořené. Nádobu uzavřeme a postavíme na 2–3 týdny do tepla. Poté přecedíme a uchováváme v chladu a temnu. Užíváme 10–15 kapek denně, a to do čaje, vody nebo na kostku cukru. bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here