Vlčí mák, jak ho neznáte

vlci mak
Zdroj foto: envato

Kdysi byl vlčí mák součástí každého pole s obilím. Dnes se bohužel všude používají chemické postřiky, a tak mák najdeme jen na krajích polí, při cestách a na loukách. Ale nebojte se ho nasbírat a vyzkoušet některé léčivé formy z něj.

Proč byl mák součástí polí od starověku

Zajímavé je, že mák byl takřka povinnou součástí polí s obilím od starověku, byl totiž spolu s obilím vyséván, aby zvyšoval kvalitu pšenice nebo ječmene. Mák je totiž symbolem plodnosti a býval i obětován bohům.

Proč je mák léčivý

Vlčí mák obsahuje léčivé látky, které se používají jak v lékárnictví, tak v potravinářství. Léčivé látky se vyskytují především v květu, ale pozor v makovičce uprostřed jsou spíše opiáty.

mak
Zdroj foto: envato

Co se sbírá

Sbírají se jednotlivé okvětní lístky, které jsou opravdu bezpečné a bez vedlejších účinků. Sbíráme je za slunného a suchého počasí, protože za vlhkého počasí nám zfialoví. Pozor: špatně se suší, protože jsou velmi křehké. Sušte rozložené po jednotlivých vrstvách.

Jaké léčivé formy můžeme využít

Vlčí mák, resp. jeho okvětní lístky můžeme použít do čajů – i směsových. Čaj působí především proti kašli, zejména tomu dráždivému. Má také uklidňující a sedativní účinek. Díky tomu jej můžete použít při stresu, nervozitě, ale třeba i nespavosti.

Čaj připravíte tak, že asi 1 g okvětních lístků zalijete 250 vroucí vody, necháte louhovat 10 minut a pijte 2–3x denně.

Čaj pro uklidnění si můžete připravit z 1 dílu vlčího máku, 1 dílu meduňky a 1 dílu třezalky.

Z vlčího máku si můžete vyrobit i kloktadlo. Opět pomůže zejména při bolestech v krku. Nálev můžete použít i z dvojnásobné dávky, než je doporučena na čaj.

Tinkturu vyrobíte naložením makových okvětních lístků do 40%ního alkoholu na 3 týdny, pak přecedíte a uchováváte v tmavých lahvičkách. Tinkturu můžete používat v množství 10 kapek na kostku cukru při úporném kašli.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here