Procházku můžete využít i ke sběru rostlinek, které běžně rostou v přírodě. Takovou je i violka vonná, lze z ní vyrobit kosmetiku i léčivo. Tato půdo – pokryvná, jarní trvalka se dá využít jak pro krásu, tak pro zdraví a v kuchyni.
Violka vonná (Viola odorata) vykvétá zjara, potkat ji můžeme ve volné přírodě i v polo-stinných koutech zahrad. Květy jsou drobné, fialové a příjemně voní. Vejčité listy i stopky květů rostlou z oddenku. Dosahuje výšky 10 – 15 cm, má půdo-pokryvný charakter. Lidově se jí říká fialka.
Kromě toho, že krásně voní a je velmi dekorativní, má i léčebné účinky.
- podporuje vykašlávání
- tiší kašel
- přírodní antioxidant
- napomáhá při ženským potížích
- má močopudný účinek
- ve vyšších dávkách vyvolává zvracení
Díky svému příjemnému aroma našla místo i v kosmetice a parfumérii. Jelikož je ale potřeba velké množství fialek, často se do parfémů přidávají syntetické látky napodobující její vůni.
Violkový sirup
- 50 g květů
- 100 ml vroucí vody
- 150 g cukru
Z květů odstraňte zelený kalíšek a spařte 100 ml vroucí vody, nechte 24 hodin odstát. Potom přeceďte přes plátno. Do vzniklého nálevu dáme cukr, nechte rozpustit a 20 minut zahřívejte. Sirup užívejte 3x denně 1 lžičku. Podává se při zahlenění, kašli a bronchitidě.
Violkový olej
- 2 lžíce violkových květů
- 200 ml přírodního oleje
Olej přivedeme k varu, jakmile začne bublat, odstavíme. Vsypeme květy a necháme minimálně 6 hodin louhovat. Potom přelijeme do skleničky. Potírá se jím pokožka, zklidňuje, hojí a regeneruje.
Violkové pleťové tonikum
- 2 lžíce violkových květů
- 200 ml 60 % lihu
Květy se zalijí lihem a nechají 14 dní louhovat na teplém místě a denně je třeba protřepat. Po 14 dnech koncentrát přecedíme a musíme ještě naředit. Na 200 ml destilované vody přidáme 1 polévkovou lžíci vzniklé tinktury. Ráno a večer nanášejte na vyčištěnou pleť.