je měsícem sběru kořenu jehlice trnité. Kam se vypravit na sběr? Při jakých problémech se používá tato léčivka? A jak na výrobu domácího jehlicového koňaku?
Jehlice trnitá roste hojně na suchých a slunných místech, loukách, pasekách, mezích. Jde o polokeř dorůstající do výšky ½ metru. Jehlice kvete drobnými květy mající růžovou až světle fialovou barvu. Doba kvetení je od června do září.
Kdy a jak sbírat
V říjnu se sbírá kořen jehlice. Ten je možný sbírat od října do listopadu. Sběr je třeba v raném odpoledni. Pokud se vydáte na sběr, tak se vám bude hodit menší rýč. Hlavně si vezměte rukavice, neboť jehlice má pichlavé ostny a kořen je poměrně hluboko.
Účinky jehlice aneb s jakými neduhy pomůže
- zánětlivé procesy v ledvinách a močových cestách
- močové kameny, močový písek
- revmatismus, revmatoidní artritida
- dna
- detoxikace, očista jater
- lymfatické otoky
- metabolismus, látková výměna
- zábrana edémů srdečního a ledvinového původu
- povzbuzení srdce
Dodržení určitých pravidel
Kořen se používá ve formě nálevu. Jelikož se při dlouhodobé proceduře z těla vyplavují některé důležité minerály pro organismus, je třeba užívání po 3 týdnech na týden přerušit. Pokud si naordinujete pití čaje sami, tak ho pijte jen 5 či 6 dní v týdnu. Nejlepší je používat jehlici ve směsi s jinými bylinami. Léčivka není vhodná pro děti a těhotné ženy.
Bezpečné užívání formou koňaku
Lepší variantou užívání jehlice je formou koňaku. Vyrobíte si ho snadno. Do 1 litru klasického koňaku přidejte 200 gramů nakrájeného kořene jehlice trnité a nechte 10 dní louhovat při teplotě cca 30 °C. Občas směsí protřepte. Pak vše přefiltrujte a uchovávejte v tmavé lahvi na chladném místě.
Zdroj: novinky.cz, bylinkyprovsechny.cz
koňak