Jehlice trnitá

Česky:  

Jehlice trnitá
Latinsky: 

Ononis spinosa
Slovensky: 

Ihlica tŕnitá

U jehlice trnité se můžeme setkat s jejím lidovým názvem babí hněv.

Česky: Jehlice trnitá Latinsky: Ononis spinosa Slovensky: Ihlica tŕnitá, Autor: Michael Becker – taken by Michael Becker, CC BY-SA 3.0, Odkaz

Léčivé účinky

  • pročišťuje organismus
  • pomáhá při léčbě revmatismu
  • napomáhá při léčbě zubů
  • má močopudné účinky
  • má silný protizánětlivý účinek

Použití

Jehlice trnitá se již po staletí používá jako pomůcka při léčbě zánětlivého onemocnění. Dříve se používala také jako pomůcka při čarodějnických obřadech, v alchymii a nejrůznějších rituálech.

Tato rostlina se používá v tradičním lidovém léčitelství, její zázračné léčivé účinky používá i moderní medicína, nejčastěji při léčbě močových cest.

Staří Řekové a Římané používali jehlici při léčbě zubů a přiřazovali ji magickou sílu.

Kontraindikace:

Nedoporučuje se pro těhotné ženy a kojící matky. Nesmí se podávat v případě zánětu močových cest. Nepodávejte dětem a neaplikujte při přecitlivělost na rostlinu.

O jehlici trnité

Jehlice trnitá (Ononis spinosa) je vytrvalý polokeř, dorůstající do výšky půl metru. Roste v mírném pásu Evropy do nadmořské výšky 1 500 m. n. m. Najdeme ji na teplých stanovištích v půdě bohaté na vápenec.

Lodyha je přímá, bohatě větvená a dřevnatá, poseta drobnými trny a ochlupená jednou až dvěma řadami chlupů. Bezpečně ji poznáte podle horních chlupatých listů a drobných, dvoucentimetrových květů, které mají růžovou až fialově červenou barvu. Zřídka mohou mít barvu bílou.

Plodem jsou pak lusky o délce šest až deset milimetrů s jedním hnědým kulovitým semenem. Kvete od června do září.

Domácí recepty

Tinktura: Omytý kořen nadrtíme, nameleme nebo nastříháme na drobné kousky a zalijeme jedním litrem 45% lihu. Tři týdny v chladu se nechá louhovat a nakonec se slije přes plátno. Používá se 3 x denně 30 kapek.

Odvar: Čaj se připraví z jedné polévkové lžíce sušeného kořene na 250 ml vody, pije se 3 x denně.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty