Česky:
Jehlice trnitá |
Latinsky:
Ononis spinosa |
Slovensky:
Ihlica tŕnitá |
U jehlice trnité se můžeme setkat s jejím lidovým názvem babí hněv.
Léčivé účinky
- pročišťuje organismus
- pomáhá při léčbě revmatismu
- napomáhá při léčbě zubů
- má močopudné účinky
- má silný protizánětlivý účinek
Použití
Jehlice trnitá se již po staletí používá jako pomůcka při léčbě zánětlivého onemocnění. Dříve se používala také jako pomůcka při čarodějnických obřadech, v alchymii a nejrůznějších rituálech.
Tato rostlina se používá v tradičním lidovém léčitelství, její zázračné léčivé účinky používá i moderní medicína, nejčastěji při léčbě močových cest.
Staří Řekové a Římané používali jehlici při léčbě zubů a přiřazovali ji magickou sílu.
Kontraindikace:
Nedoporučuje se pro těhotné ženy a kojící matky. Nesmí se podávat v případě zánětu močových cest. Nepodávejte dětem a neaplikujte při přecitlivělost na rostlinu.
O jehlici trnité
Jehlice trnitá (Ononis spinosa) je vytrvalý polokeř, dorůstající do výšky půl metru. Roste v mírném pásu Evropy do nadmořské výšky 1 500 m. n. m. Najdeme ji na teplých stanovištích v půdě bohaté na vápenec.
Lodyha je přímá, bohatě větvená a dřevnatá, poseta drobnými trny a ochlupená jednou až dvěma řadami chlupů. Bezpečně ji poznáte podle horních chlupatých listů a drobných, dvoucentimetrových květů, které mají růžovou až fialově červenou barvu. Zřídka mohou mít barvu bílou.
Plodem jsou pak lusky o délce šest až deset milimetrů s jedním hnědým kulovitým semenem. Kvete od června do září.
Domácí recepty
Tinktura: Omytý kořen nadrtíme, nameleme nebo nastříháme na drobné kousky a zalijeme jedním litrem 45% lihu. Tři týdny v chladu se nechá louhovat a nakonec se slije přes plátno. Používá se 3 x denně 30 kapek.
Odvar: Čaj se připraví z jedné polévkové lžíce sušeného kořene na 250 ml vody, pije se 3 x denně.