Tromín černý (zelný) je léčivka, která byla dříve využívána místo celeru

tromin cerny
Kolforn (Wikimedia) / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)

Tromín černý byl dříve pěstován jako léčivka i zelenina. Našli bychom ho v klášterních zahradách i starých usedlostech. Potom přišel celer, který ho vytlačil. Jako léčivka nám pomůže se spoustou neduhů, v kuchyni ho využijeme například k masu nebo do polévek. 

Tromín černý/zelný (Smyrnium olusatrum) se řadí do čeledi miříkovitých. Pochází ze Středozemí, roste téměř po celé Evropě. Najdeme ho na narušených místech, při okrajích křovin, vyhledává dostatečně živné půdy.

Bylinka dorůstá 30 – 50 cm, lodyha je přímá, lysá a podélně rýhovaná. Tromín černý je dvouletý nebo krátce trvalý. Má mohutný kořen, v dolní části rozvětvený na tři části. Listy jsou tmavozelené, květy smetanově žluté barvy a uspořádané do okolíku. Plody mají černou barvu, podle toho ho staří bylinkáři někdy označovali jako černý libeček. V mnoha zelinářských zahradách se pěstoval až do počátku 18. století. V nejednom středověkém pokrmu bychom ho našli jako přísadu.

Tromín černý a léčebné účinky

  • Je bohatý na vitamín C, využíval se jako prevence kurdějí.
  • Pomáhá při léčbě močových cest, má slabé močopudné účinky. Z byliny se připravoval odvar na záněty močových cest.
  • Povzbuzuje chuť k jídlu, podporuje zažívání.
  • Napomáhá při astmatu.
  • Podporuje hojení, jeho šťáva se aplikuje přímo na rány.
tromin
tato grasso / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

Využití v kuchyni

Dříve byl hojně pěstován pro kulinářské účely. Byl přidáván do polévek, k dušeným masům a zelenině, do salátů a polévek. Na jaře sbírané listy se přidávají do salátů. Z rostliny lze využít téměř každou část. Chuťově připomíná petržel, celer a kerblík.

Pěstování není složité

Tromín černý si můžeme vypěstovat i doma na zahrádce, není to nic složitého. Jeho semena jsou aromatická a vysévají se v pozdním létě nebo na podzim. Semenáčky protrháme na vzdálenost 45 cm. V zahrádce se poměrně dobře udržuje vysemeňováním. Zvládá slunce i polostín, má rád živnou, vlhkou a propustnou zeminu. Takto lze tromín pěstovat v záhonku i nádobě. Do zahrady láká hmyzí opylovače.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here