Trnka obecná: Podzim je ve znamení sběru plodů. Kam se na ně vypravit a jak je následně zpracovat? Vyzkoušejte domácí výrobu trnkového vína či likéru.
Trnka obecná je známá coby časně jarní a bíle kvetoucí podrostový keř, ze kterého se na podzim tvoří modré ojíněné trpké plody, které nabízí využití v kuchyni. Keř dorůstá do výšky okolo 5 metrů. Listy trnky jsou vejčité, na okrajích pilovité. Plody, které se sbírají na podzim, mají zpravidla trpkou až svíravou chuť, ale pokud přejdou prvními mrazy, tak ztratí trpkost a naopak zesládnou.
Kam a kdy vyrazit na sběr plodů
Trnka obecná roste v Evropě, ale také severní Africe a Asii. Dokonce její semena byla nalezena i v kolových stavbách z mladší doby kamenné. Dříve sloužila coby dostupné ovoce. Dnes roste i v pásech na okraji lesů a podél polních cest. Preferuje stanoviště na plném slunci, popřípadě v polostínu a sušší vápnité půdy. Rozmnožuje se kořenovými výběžky. Vhodná doba sběru plodů je na přelomu září až začátku listopadu, tj. v době plné zralosti.
Pro kuchyňské využití je nejlepší doba sběru po prvních mrazech. Trnky přešlé mrazem jsou vhodné na výrobu povidel, marmelád, ingrediencí do kompotů. Čerstvé trnky je možné jíst v menším množství. Z usušených se připravuje čaj. Francouzi nedozrálé trnky nakládají jako olivy či kapary. Z plodů je možné vyrobit rovněž sirupy, likéry nebo víno.
Domácí trnkový likér
Na výrobu likéru potřebujete 1 kg trnek, trochu skořice, 1 l vodky, cukrový sirup z ½ kg cukru svařeného ve 3 šálcích vody, 5x hřebíček, ½ lžičky strouhaného muškátového oříšku a jadérka z 5 pecek. Postup je následující, kdy trnky očistíte, rozmačkáte a vložíte do širší skleněné lahve, zalijete vodkou a přidáte koření. Uzavřete a nechte 10 až 14 dnů vyluhovat. Pak trnky přecedíte přes pláto a náležitě vymačkáte. Do výluhu přidáte vychladlý cukrový sirup, promícháte a necháte den ustát. Hotový likér se stáčí do lahví s pevným uzávěrem.
Chutné trnkové víno
Víno, které bylo oblíbené u našich babiček. Poctivě udělané trnkové víno je velmi podobné portskému vínu. Příprava je snadná. Potřebujete 1 kg trnek, 350 g cukru, 1 l vody a vinné kvasinky. Postup je následující, kdy trnky (nejlépe přešlé mrazem) umyjete a rozmačkáte. Drť dejte do nádoby a zalijte ji horkým cukerným roztokem (vodu přivedete takřka k varu, přidáte cukr a necháte ho rozpustit, nevaříte!) a necháte vychladnout.
Poté přidáte kvasinky podle návodu uvedeného na obalu. Pak necháte v teplé místnosti 6 až 8 dnů kvasit, občas je třeba promíchat. Vykvašené trnky vylisujete a vlijete zpět do nádoby a uzavřete kvasnou zátkou, necháte znovu kvasit. Vykvašené víno poznáte tak, že bublinky kysličníku uhličitého přestanou unikat kvasnou zátkou. Víno necháte ustát, až kal klesne ke dnu. Pak ho můžete stáčet do lahví.
Zdroj: zahradaapriroda.cz, bylinkovyraj.net