Trnku obecnou asi nemusíme zeširoka představovat, neboť kdo by neznal pichlavý keř či strom k opravdu trpkými plody? Avšak trnka je také významnou léčivkou, která má mnoho využití. Některé můžete vyzkoušet i doma.
Co se sbírá z trnky
Z trnky se sbírá téměř vše: květy, listy, plody a naše babičky sbíraly i kůru. Květy obsahují flavonoidy, cukry, minerální látky a éterický olej. Plody obsahují vitamíny C a B, karoten, cukry, pektin, hořčík, draslík, fosfor a vápník. Listy obsahují zejména flavonoidy a třísloviny.
Jaké má trnka účinky
Díky vysokému obsahu tříslovin má trnka svíravý účinek, také účinek močopudný, čistí krev, snižuje vysoký krevný tlak, pomáhá při trávicích problémech. Zevně se používá na nečistou pleť – se sklonem k tvorbě pupínků, akné, stárnoucí a unavenou pleť, a to nejen na obličej, ale i na dekolt či prsa. Pomáhá i při celulitidě a striích.
Čaj z květů a listů
Tento čaj si dopřejte, když máte oslabenou imunitu nebo problémy s trávením. 1 polévkovou lžíci sušených květů a listů trnky přelijte 300 ml vroucí vody, nechte louhovat 5 minut, přeceďte a pijte teplé. Nejlepší je používání 1x denně 3 až 4 dny za sebou. Čaj působí i jako mírné projímadlo, takže si jej nedávejte navečer.
Tinktura z trnkových květů
Čisté trnkové květy nasbíráme kolem poledne (na jaře) a dáme do sklenice. Zalijeme lihem nebo jiným vhodným alkoholem (40 % vodka). Necháme 3 týdny louhovat na tmavém místě, poté přecedíme a přelijeme do tmavých skleniček. Podáváme 10 kapek do čaje nebo vody 3x denně, tinktura pomáhá při léčbě onemocnění močových cest, trávicích obtížích i oslabené imunitě. Není však vhodná pro děti, těhotné a kojící ženy.