Mezi posilovače imunity se dostala omylem, přesto na ni skvěle funguje

trapatkovka nachova
Zdroj foto: envato

Třapatka nachová: Možná ji znáte spíše jako třapatku nachovou, ale správně se jmenuje opravdu  třapatkovka nachová (Echinacea purpurea). Jde o přibližně jeden metr vysokou bylinu, patřící do čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae). Pochází se Severní Ameriky a právě tady se také domorodci poprvé setkali s jejími léčivými účinky. Používali ji ovšem na něco docela jiného, než na co ji dnes aplikujme my.

Pamatujete si na Siouxy z románů Karla Maye? Líčil je jako veskrze negativní indiánský kmen, ale ve skutečnosti to bylo tak trochu jinak. V jedné věci měl však přece jen pravdu – jejich šamani se v léčivých bylinách opravdu vyznali. A právě oni objevili jako první léčivou sílu květů a kořene třapatkovky.

Od léčby vztekliny až k posilovači imunity

Ovšem nepoužívali ji na nachlazení, ale doporučovali ji jako skvělý lék na vzteklinu. Od nich tuto bylinu převzaly i další domorodé kmeny a postupně ji přiřkli i pozitivní účinky na žaludek  a zažívání. Bohužel evropští osadníci místní nářečí příliš neovládali, takže kdy tuto bylinku importovali do Evropy, přidali k ní popisek „tonikum, posilovač“. A kupodivu přesně takhle třapatkovka fungovala. Dokázala totiž perfektně nakopnout imunitu a působila jak preventivně, tak i ve chvíli, kdy se už o slovo hlásily akutní obtíže.  A její původní využití? To už je dnes takřka zapomenuto.

Jak vlastně třapatkovka působí na naši imunitu

Celý mechanismus je poměrně jednoduchý. Ne nadarmo je považována za jeden z nejúčinnějších přírodních prostředků, určených pro aktivaci a posílení naší imunity. Není však doporučována pouze  jako prevence, určená zdravým lidem.  Naopak. Doporučena je i těm, kdo se potýkají s oslabeným imunitním systémem z nejrůznějších důvodů. Nezáleží na tom, zda u nich hlavní roli hrají vrozené dispozice nebo například dlouhodobé užívání antibiotik.

Třapatka totiž přirozeným způsobem podporuje a stimuluje proces fagocytózy. A co je jeho výsledkem? Rozhodně zvýšení odolnosti našeho těla. Právě díky fagocytóze totiž buňky imunitního systému systematicky a efektivně ničí všechny nepřátelské bakterie a viry. Výtažky z echinacey navíc dávají bílým krvinkám příkaz k intenzivnějšímu uvolňování látek ničících viry.

Látkami pro podporu imunity se lze i předávkovat

Tento efekt dokáže být velmi silný, takže bychom to s jejím užívání neměli přehánět. Rozhodně se nehodí pro osoby, které se potýkají s nějakým autoimunitním onemocněním, případně užívají imunosupresiva apod. A jak je to s užíváním třapatkovky na imunitu u běžných pacientů? Vždy platí, že po měsíci  léčby by měly následovat asi dva týdny odpočinku.

trapatka nachova
Zdroj foto: envato

Ve hře není jen podpora naší obranyschopnosti

Jaro je pro náš imunitní systém značnou zátěží. Více se vydáváme do přírody a musíme se potýkat s nepříjemnými změnami počasí. A právě s tím vším nám třapatka může pomoci. Dokáže kupříkladu ochránit dýchací cesty v chladném počasí a ulevuje těm horním při obtížích, jako je například rýma.  A poradí si i s chrapotem a škrábáním v krku.

Díky obsahu kyseliny kofeoylvinné však tato léčivá rostlina působí i antiateroskleroticky, protizánětlivě a bakteriostaticky. Díky tomu nám může být užitečná v celé řadě oblastí. Použít ji tak můžete například při:

  • léčbě zánětu horních cest dýchacích,
  • artritidě,
  • při zánětu žlučovodů
  • a při obtížích a zánětech močových cest.

Echinacea vás ochrání i před jarním sluníčkem

Dokáže být opravdu silné a ostré a leckdy vás popálí ještě dřív, než si vůbec stihnete jeho vysoké intenzity všimnout. Ovšem zatímco v létě se běžně před jeho účinky chráníme opalovacími krémy, na jaře obvykle nemáme na nic podobného ani pomyšlení.

Ovšem třapatkovka na to myslí za vás. Pokud ji užíváte na imunitu, získáte od ní nádavkem i mnohé další zajímavé benefity. Má totiž velmi příznivý účinek na pokožku, a to díky tomu, že dokáže aktivovat žádoucí procesy regenerace buněk. Stimuluje rovněž syntézu kolagenu a poskytuje tak účinnou ochranu před UV zářením (byť při delším vystavení se slunci opalovací krém rozhodně nenahradí).

Díky tomu nás dokáže ochránit třeba i před vráskami, a to stejně dobře jako kvalitní syntetická kosmetika. Pokožku také při externím použití vyhlazuje a chrání před popraskáním. Stačí ji použít  jako přísadu do kosmetiky, určenou pro péči o rty nebo obličej.

Vyřeší i mnohé kožní problémy

A nesmíme zapomenout ani na to, že jde o skvělého pomocníka při i léčbě dermatitidy a oparů – a nezáleží na tom, zda je jedná o opar běžný, pásový nebo na genitáliích. A masti s Echinaceou také perfektně hojí rány a popáleniny. Navíc se u ní téměř nevyskytují vedlejší účinky (až na mírné alergické reakce), takže se jejího použití nemusíte bát. Vhodná není jen pro děti do 12 let (a osoby s autoimunitními chorobami nebo pro ty, užívající léky na potlačení imunity).

Jak poznat kvalitní přípravky s echinaceou

Ovšem jen samotná třapatkovka nenabídne tak silné účinky, jako když se synergicky spojí s těmi správnými složkami. Synergie znamená, že se jednotlivé komponenty navzájem podporují v působení. Vždy je tedy lepší hledat preparáty, které obsahují další bylinky, vitamíny nebo minerály. A které léčebné prvky dokáží s echinaceou zareagovat nejlépe?

  • vitamín C,
  • zinek
  • a lesklokorka lesklou alias reishi.

Možností je samozřejmě více, ale pozor na příliš pestré zastoupení účinných komponentů – staré herbáře říkají, že by se nikdy nemělo kombinovat více než sedm účinných bylin, protože se posléze jejich účinky ve většině případů spíše oslabují. A stejného pravidla bychom se při výběru přírodních doplňků stravy měli držet i my.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

1 komentář

  1. Dobrý den! Díky za vaši práci. Asi nejen já bych přivítala častěji a výraznější upozornění na problémy autoimunitních onemocnění při užívání bylinek. Měla jsem autoimunitní zvýšenou činnost štítné žlázy (chodím na kontroly), mám artritidu. Trpěla jsem různými záněty, takže by mi připadlo dobré využít třapatku – a on by to nebyl dobrý nápad. Moje známá má vitiligo, což je stejný případ.
    Takže spíš bychom potřebovaly bylinku, která imunitu upravuje k požadovanému „normálu“. Ani doúplňky stravy „posilující imunitu“ nejsou pro nás dobré. Ale o tom se nemluví vůbec.

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here