Seznamte se s tapiokou, je přirozeně bezlepková. Vyrobte si například puding

tapioka

Kdo je alergický na lepek a zároveň má nesnášenlivost laktózy, toho tapioka jistě potěší. Je to vlastně škrob, který se získává z hlízy manioku jedlého. Koupit můžete například tapiokové perle nebo mouku.

Tapioka je škrob, který se extrahuje z hlízy manioku jedlého. V některých oblastech, jako například Jižní Amerika, západní Afrika a Indie, je to jeden z hlavních zdrojů obživy. Údajně maniok pěstovali už staří Mayové. Rostlina je tvarem podobná bramboře nebo batátu.

tapioca

Jak se získává a co vše obsahuje

Vyrábí se tak, že se vytlačuje škrobová kapalina z hlízy manioku, z tekutiny se potom nechá odpařit voda, vzniká tak jemný prášek. Většinou ho lze koupit v prodejnách zdravé výživy ve formě mouky či tapiokových perel.

Mezi jeho výhody patří, že je přirozeně bezlepkový, neobsahuje alergeny. Má nízký obsah cholesterolu a obsahuje další prospěšné látky, například vápník, fosfor, hořčík, draslík, selen, železo, vlákninu a komplexní sacharidy.

Vzhledem k tomu, že je tapioka škrob, tak je složen ze sacharidů, které jsou kalorické a zasytí na delší dobu. Může být použita jako náhrada mouky nebo jako zahušťovadlo do omáček a polévek.

Tapiokové perly

Asi nejznámější je tapioka ve formě perel, které jsou k dostání téměř v každé zdravé výživě. Tyto perly se nejčastěji využívají k přípravě tapiokového pudingu. Vyrábí se slisováním tapiokového škrobu do malých kuliček. Po namočení jsou perly schopné nasáknout velké množství tekutiny a zvětšit několikanásobně svůj objem. Tapiokové perly se dají přidávat i do polévek, dezertů, smoothie a různých nápojů.

Jak připravit pudingpuding

Na dvě porce budeme potřebovat:

  • 100 g tapioka perel
  • 300 g kokosového mléka (sójové, mandlové, kravské…)
  • 300 g vody
  • sladidlo dle chuti (med, čekankový nebo javorový sirup…)
  • ovoce dle chuti

Tapiokové perly namočíme den předem do vody, perly nasáknou vodu, změknou a budou rychleji uvařené.

Druhý den zbytek vody, kterou perly nestihly nasáknout, slijeme. Perly dáme do hrnce a zalijeme mlékem. Přivedeme k varu a vaříme asi 10 minut za stálého míchání a na mírném plamenu.

Jakmile začne puding houstnout, je hotový. Perly jsou průhledné a mléko zahuštěné.

Puding se dá jíst teplý nebo vychlazený z lednice. Podle chuti si ho ozdobíme ovocem, čokoládou nebo třeba domácí marmeládou.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here