Světlík lékařský je bylinkou pro oči

svetlik
Zdroj foto: commons.wikimedia.org

Koho někdy nebolely oči nebo neměl ječné zrno či zánět spojivek? A na všechny tyto neduhy se hodí nenápadná bylinka – světlík lékařský. Kde ho najdete, co z něj sbírat a jak si připravit opravdu účinný lék?

Co světlík obsahuje a jak se používá

Světlík lékařský (Euphrasia rostkoviana) obsahuje zejména třísloviny, hořčiny, kumarin, silici, flavonoidy, hořčík, měď, kyselinu kávovou, vitamíny A a C a glykosidy. Pomáhá na všechny neduhy spojené s očima – pálení očí, unavené oči, zánět spojivek, světloplachost, ale kromě toho se používá při poruchách trávení, bolestech žaludku, pomáhá s nemocemi slinivky a sleziny, tlumí kašel a má protizánětlivé, regenerační a antioxidační účinky.

Odvar ze světlíku na všechny oční neduhy

Zalijte 1 polévkovou lžíci světlíkové natě studenou vodou a přiveďte k varu. Vařte asi 2 minuty a potom nechte 15 minut louhovat. Vychlaďte (protože studené pomůže očím více než teplé) a přeceďte. V odvaru smáčejte kousek vaty nebo odličovací tamponek a přikládejte na oči. Při zánětu spojivek můžete oči také opatrně vymývat.

svetlik bylinka
Zdroj foto: commons.wikimedia.org

Čaj ze světlíku

1 polévkovou lžíci přelijeme šálkem vroucí vody a necháme 15 minut louhovat. Poté přecedíme a pijeme vlažné 2x denně. I tato vnitřní kúra může pomoci očím. Nejlépe je kombinovat vnitřní i vnější použití.

Homeopatikum Euphrasia

Homeopatikum vyrobené ze světlíku můžeme na podporu našich očí užívat každé ráno, hned po probuzení, 30 minut před snídaní.

Světlíkové kapky

Pokud nemáte přístup ke světlíku (a pozor: ve volné přírodě je chráněný a ohrožený), vystačíte si se světlíkovými kapkami, které zakoupíte v každé lékárně. Používejte podle příbalového letáku.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here