Štírovník růžkatý pomůže při revmatismu a křížových bolestech

stirovnik

Štírovník růžkatý je rozšířený po celé Evropě, u nás roste v teplejších oblastech. Vykvétá od dubna a květy se objevují po celé léto. Rostlina je léčivá a medonosná. Zajímavostí jsou jeho velmi hluboké kořeny.

Štírovník růžkatý (Lotus corniculatus) je vytrvalá bylina, řadící se do čeledi bobovitých. Je rozšířen po celé Evropě, západní, střední i východní Asii, Severní i Jižní Americe. U nás roste v teplejších polohách, na stráních, pastvinách, pasekách, v lesních lemech, na mezích i okrajích cest.

Má silný, kůlový kořen, který může dosahovat až 1 m. Velmi dobře odolává suchu a vydrží na místě i 20 let. Celá rostlina dorůstá 15 – 60 cm. Lodyha je poléhavá až vystoupavá. Květy vyrůstají na dlouhé stopce v paždí listů, v květenství bývá nejčastěji 3 – 6 květů.

Štírovník má i lidové názvy jako pantoflíčky, kantorovy boty, roupová bylina, kočičí pazourek, parožinka či sluneční bylina.

Jaké má účinky na zdraví

Štírovník je léčivá a medonosná rostlina. Využívá se na křížové bolesti, v oblasti bederní páteře. Při revmatismu, revmatoidní artritidě a bolestech kloubů. Občas při depresích a nespavosti. Ve vyšších dávkách je toxický, zejména pro hospodářská zvířata.

Připravuje se čaj z kvetoucí nati.

stirovnik rostlina

Štírovník růžkatý není běžně v zahrádkách pěstován, protože se poměrně hojně vyskytuje v přírodě. Pokud byste se přece jen rozhodli štírovník pěstovat, stačí málo. Má rád slunná místa či polostín. Bude se mu dařit ve vlhčí zemině, bohaté na živiny. Pokud roste na suchých stanovištích, vytvoří si velmi dlouhé kořeny. Dá se však pěstovat i v nádobách. Je velmi vytrvalý, stačí rozhodit semena na vybraném místě a bude u vás téměř navěky. Bude lákat do vaší zahrady včely.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here