Štírovník růžkatý pomůže při revmatismu a křížových bolestech

stirovnik

Štírovník růžkatý je rozšířený po celé Evropě, u nás roste v teplejších oblastech. Vykvétá od dubna a květy se objevují po celé léto. Rostlina je léčivá a medonosná. Zajímavostí jsou jeho velmi hluboké kořeny.

Štírovník růžkatý (Lotus corniculatus) je vytrvalá bylina, řadící se do čeledi bobovitých. Je rozšířen po celé Evropě, západní, střední i východní Asii, Severní i Jižní Americe. U nás roste v teplejších polohách, na stráních, pastvinách, pasekách, v lesních lemech, na mezích i okrajích cest.

Má silný, kůlový kořen, který může dosahovat až 1 m. Velmi dobře odolává suchu a vydrží na místě i 20 let. Celá rostlina dorůstá 15 – 60 cm. Lodyha je poléhavá až vystoupavá. Květy vyrůstají na dlouhé stopce v paždí listů, v květenství bývá nejčastěji 3 – 6 květů.

Štírovník má i lidové názvy jako pantoflíčky, kantorovy boty, roupová bylina, kočičí pazourek, parožinka či sluneční bylina.

Jaké má účinky na zdraví

Štírovník je léčivá a medonosná rostlina. Využívá se na křížové bolesti, v oblasti bederní páteře. Při revmatismu, revmatoidní artritidě a bolestech kloubů. Občas při depresích a nespavosti. Ve vyšších dávkách je toxický, zejména pro hospodářská zvířata.

Připravuje se čaj z kvetoucí nati.

stirovnik rostlina

Štírovník růžkatý není běžně v zahrádkách pěstován, protože se poměrně hojně vyskytuje v přírodě. Pokud byste se přece jen rozhodli štírovník pěstovat, stačí málo. Má rád slunná místa či polostín. Bude se mu dařit ve vlhčí zemině, bohaté na živiny. Pokud roste na suchých stanovištích, vytvoří si velmi dlouhé kořeny. Dá se však pěstovat i v nádobách. Je velmi vytrvalý, stačí rozhodit semena na vybraném místě a bude u vás téměř navěky. Bude lákat do vaší zahrady včely.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here