Sporýš měl v minulosti tolik uplatnění a ještě dnes je velmi vyhledávanou léčivou bylinkou, že je trochu škoda, že v současné době patří mezi ohrožené druhy. A přitom ještě v 15. století byl spíše plevelem.
Jak sporýš lékařský vypadá
Sporýš lékařský (Verbena officinalis) patří do čeledi sporýšovité, dorůstá 30 až 100 cm výšky, může být jednoletý i víceletý, má vzpřímený stonek, čtyřhranný, drsně chlupatý, listy protistojné, květy drobné v lila barvě.
Kde roste
Rostlina vyhledává mírně suché až vlhké půdy, roste nejvíce na rumištích, pastvinách, u příkopů, na zídkách nebo na okrajích cest. Vyskytuje se téměř v celé Evropě.
Čarovné účinky v minulosti
Ve středověku se o sporýši tvrdilo, že dokáže odvracet bouřky a také měl prý sílu tvrdit železo. Ta druhá síla je pravdivá, ovšem týká se všech rostlin bez rozdílu – protože rostliny v sobě obsahují uhlík, přidáme-li je k roztavenému železu, pomůžou nám jej vytvrdit.
Co se sbírá dnes
Sbírá se celá nadzemní část rostliny (kvetoucí nať), která obsahuje zejména glykosid verbenalin, dále pak silice, třísloviny, hořčiny a sliz.
K čemu se využívá
Rostlina se používá proti kašli, bolestem v krku, žaludečním potížím, při průjmech, nechutenství, má močopudný účinek, léčí neplodnost, používá se při bolestech zad.
Obklad na bolavá záda
Obklad na bolavá záda (housera) vyrobíte celkem snadno, když hrst usušené nati sporýše svaříte s 1 šálkem octa. Poté odvar zahustěte ovesnými vločkami tak, aby vznikla hustá kaše. Kaši rozetřete mezi dva kousky látky (kapesníky, látkové pleny apod.), přiložte na záda a nechte 20 minut působit. Na každý obklad použijte nový základ.
Zdroje: www.wikipedia.org, www.bylinkyprovsechny.cz, Bellmann, H. a kol., Atlas rostliny, Euromedia Group, Praha 2016