Slzovka je jednou z nejdéle pěstovaných obilovin na světě. Má detoxikační účinky a pevné místo v tradiční čínské medicíně. Navíc je chutná a přirozeně bezlepková. Je považována za superpotravinu, kterou využívali již staří Egypťané či Řekové.
Slzovka obecná (Coix lacryma-jobi) je také známá pod názvem „Jobovy slzy“ nebo slzovka porcelánová, její semena se skutečně podobají slzám. I když se na ni v dnešní době trochu zapomnělo, v minulosti byla vyhledávanou potravinou. Do svého jídelníčku ji s oblibou řadili staří Egypťané, Řekové nebo Palestinci.
Pochází z východní Asie a řadí se do čeledi lipnicovitých. Má ráda subtropické až tropické klima. Pěstuje se například v Indii, Číně, Malajsii nebo na Srí Lance. Roste podél vodních toků či v bažinatých oblastech, ale zplaňuje na rumištích a podél cest. Slzovku můžeme označit za jednoletou, tropickou trávu, která se umí výborně přizpůsobit. Vyrábí se z ní například mouka.
Jak slzovka pomáhá
- má detoxikační účinky, čistí střeva i játra
- posiluje imunitu
- příznivě působí na pleť
- uvolňuje zahlenění
- je zdrojem mnoha minerálních látek a vitamínů
- je přirozeně bezlepková
- napomáhá při žaludečních nebo střevních problémech
- je nápomocná při léčbě močového měchýře
- pozitivně působí na hladinu cholesterolu
- udržuje v dobrém stavu klouby a svaly, ulevuje při artróze a revmatismu
- podporuje funkci sleziny
- má zvláčňující a změkčující funkci
Jak slzovku zpracovat
Slzovku je třeba nechat hodinu namočenou ve studené vodě a potom přibližně hodinu povařit. Dá se využít jako příloha nebo může nahradit kroupy v polévce. Může být však i součástí hlavních jídel, například v rizotu, karbanátcích, salátech, kaších nebo nákypech. Její zrna jsou velmi chutná.
Slzovka s rýží, hráškem a mrkví
- 80g slzovky
- 200g rýže Basmati
- cibule
- 200g hrášku
- 2 mrkve
- kokosový olej
- badyán, fenykl, hřebíček, pepř
- sůl
Slzovku na hodinu (pokud máte čas i na několik hodin) namočíme. Na kokosovém oleji osmažíme cibulku, přidáme hrášek, pokrájenou mrkev, následně slzovku, rýži a koření. Osolíme, zalijeme vodou a asi 45 minut povaříme. Do směsi se dá přidat například tofu, houby a jiné přísady. Chuti se meze nekladou, tato směs se dá velmi dobře kombinovat s jinými potravinami.