Zlatá tekutá tvář bylinek – olivový olej není jediným univerzálním lékem, překvapit dokáže i ten slunečnicový

slunecnice rostlina
Zdroj foto: pixabay

Slunečnicový olej: Když se řekne rostlinný olej, pravděpodobně si ihned vybavíme Středomoří a jeho velké olivové háje. A i když olivovníku evropskému (Olea europaea) mnohé pozitivní vlastnosti upřít nelze, používat ho do masážních směsí apod. by se vzhledem k jeho vysoké ceně nemuselo vyplatit.

A přitom je to zbytečné. Jednoduše totiž můžete využít i jiné oleje. Například ten ze slunečnice roční (Helianthus annuus) je český, levný a přitom dokáže nabídnout množství pozitivních vlastností.

Slunečnicový olej se při péči o zdraví úplatní zevně i vnitřně

Obvykle ho zmiňujeme jen v souvislosti s jeho použitím při vaření. Na smažení příliš vhodný není, začíná se totiž přepalovat už při 180 °C. V tomto případě ho předčí i olivový olej (210 °C) i málo oblíbený řepkový (240 °C). Mnohem lépe se tedy uplatní ve studené kuchyni nebo jako přísada do polévek či omáček.

Jeho konzumace se někdy nedoporučuje kvůli výrazné převaze omega 6 mastných kyselin, a to samozřejmě nad prospěšnějšími omega 3 (poměr je v tomto případě cca 150:1). To může v našem těle spouštět některé nepříznivé zánětlivé procesy. Ovšem kromě toho najdeme ve slunečnicovém oleji i množství dalších prospěšných látek. A to zejména v oleji lisovaném zastudena. Jde zejména o vitamín E, nenasycené mastné kyseliny (olejovou, stearovou, palmitovou a linolovou), lecitin, tokoferoly a karotenoidy.

Příznivě tedy působí zejména na nervový systém a a zároveň stimuluje látkovou výměnu. Odsoudit tedy slunečnicový olej jako nevhodný k běžné konzumaci jen kvůli jednomu (a to navíc značně diskutabilnímu) faktoru by tedy byla rozhodně škoda.

seminka slunecnice
Zdroj foto: pixabay

Zdravotní využití slunečnicového oleje

Díky jeho složení je vhodné slunečnicový olej je vhodné používat rovněž v případě zvýšené hladiny cholesterolu v krvi, při ateroskleróze či jako prevenci srdečně-cévních onemocnění.  Zevně se uplatní rovněž při problémech s kůží nebo se sliznicemi.

Olej sám o sobě má prohřívací účinky, využijete ho tedy zejména při masážích. Jako nosné médium je perfektní. Pokud však chcete předejít jeho oxidaci, pak nezapomeňte vyrobenou masážní směs také vhodným způsobem zakonzervovat. Hodí se zejména přidaný vitamín E (sám o sobě působí jako antioxidant), případně i několik kapek esenciálního rozmarýnového oleje. Díky nim nebudou mít žádné viry, bakterie a ni zanesené nečistoty vůbec žádnou šanci.

Nahřátý slunečnicový olej bez dalších přísad se skvěle hodí k uvolnění ztuhlých a namožených svalů, nebo jako masážní prostředek při potížích s klouby, který dokáže ulevit i od bolesti. Lze s ním masírovat i spánky při nástupu nepříjemné migrény. A skvěle působí i na pokožku. Zejména té suché dodá žádanou vláčnost a pružnost, a vyživí ji také vitamínem E a dalšími prospěšnými látkami.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here