Slunečnice roční

slunecnice kvet
Zdroj foto: pixabay

Slunečnice roční: Považujeme ji jen za zdroj chutných semen, případně ji používáme jako okrasný prvek zahrady. Ovšem slunečnice roční nám toho může nabídnout mnohem více. Léčivé jsou totiž i její květy. Pochází ze Střední Ameriky, Peru a Mexika.

Léčivé účinky

  • Obsažené látky hrají důležitou roli ve struktuře buněčných membrán (semena).
  • Chrání před bakteriemi, houbovými chorobami a viry (semena).
  • Reguluje krevní tlak a potlačuje záněty v těle (semena).
  • Snižuje riziko rakoviny (semena).
  • Uplatní se v běžném denním režimu diabetiků (semena).
  • Snižuje hladinu cholesterolu a předchází ateroskleróze i nebezpečným kardiovaskulárním chorobám (slunečnicový olej).
  • Posiluje játra, normalizuje tok žluči a podporuje přirozený krevní oběh (slunečnicový olej).
  • Pomáhá při péči o suchou pokožku (slunečnicový olej).
  • Podporuje tvorbu silných a zdravých zubů u dětí (slunečnicový olej).
  • Pomáhá při bolestech kloubů a svalů (slunečnicový olej).
  • Používá se při bronchitidě a kašli (slunečnicový olej).
  • Hodí se k masáži pokožky hlavy, eliminuje výskyt lupů a celkově posiluje vlasy (slunečnicový olej).
  • Posiluje imunitní systém (květ).
  • Užívá se při onemocněních močového měchýře (květ).
  • Obklady při léčbě horečky (květ).
  • Obklady na modřiny, otoky apod. (květ).
  • Revmatická onemocnění (kořeny).

Použití a přípravky

U slunečnice roční najdeme v zásadě tři léčivé části, které se běžně využívají: semena, olej a květy. Své uplatnění najdou samozřejmě i při přípravě jídel. Slunečnicová semena jsou ovšem dozajista nejznámější.

Slunečnicová semena – účinné látky a použití

Konzumují se doslova po celém světě. Patří mezi známá a oblíbená jídla nejenom v Evropě a ve své původní domovině, ale také v Asii. Chutné, zdravé a levné – to jsou jejich tři nejzásadnější výhody. Lze je přidat do různých pokrmů, ovšem využívají se i k výrobě cenného oleje.

Z jednoho květenství slunečnice roční lze získat až 1000 semen. Lze je konzumovat syrová nebo pražená a jsou velmi zdravá. Z cenných látek v nich najdeme zejména:

  • esenciální aminokyseliny (včetně důležitého methioninu),
  • bílkoviny (cca 27%),
  • mastné kyseliny s vysokým podílem nenasycených kyselin (92%),
  • hořčík,
  • vápník,
  • draslík,
  • kobalt,
  • jód,
  • železo,
  • měď,
  • selen,
  • fosfor,
  • mangan,
  • vitamíny D, E, F, A, K
  • a vitamíny skupiny B.

Měli byste vědět: nejvíce cenných látek obsahují semena čerstvě vyloupaná. Čím déle zůstávají měkké vnitřky semen vystaveny vzduchu a slunečnímu světlu, tím rychleji oxidují. Nejhůře jsou na tom v tomto ohledu slunečnicové zlomky (zřetelně rozlámaná semena), jež nás v obchodech zaujmou nízkou cenou. Pokud však chcete skutečnou kvalitu, kupujte výhradně semena vcelku a v neprůhledném obalu.

Slunečnicová mouka

Tím však využití semen nekončí. V současnosti bývají nejčastěji používána k lisování prospěšného slunečnicového oleje. Ze zbylého „odpadu“ se poté vyrábí slunečnicová mouka. Není divu, vždyť slunečnicová mouka je co do chuti a vůně o něco delikátnější než klasická pšeničná, a přitom ji lze použít velmi podobným způsobem.

Je perfektní zejména pro bezlepkové pečení. Snadno z ní připravíte chléb, buchty, placky, sušenky apod. Zahustíte s ní omáčku a pokud dostanete chuť na slunečnicové mléko, stačí ji smíchat se správným množstvím vody. Pro děti ho lze samozřejmě libovolně dochutit.

slunecnice
Zdroj foto: pixabay

Slunečnicový olej  – účinné látky a použití

Z prospěšných látek je nutné jmenovat zejména mastné kyseliny. Naše tělo si je totiž nedokáže vyrobit  a musí se proto průběžně doplňovat spolu s jídlem. A proč jsou tak důležité? Hrají především opravdu důležitou roli ve struktuře buněčných membrán. Díky tomu nás chrání před škodlivými bakteriemi, nebezpečnými houbovými spórami a samozřejmě také před viry, dá se o nich tedy říci, že předcházejí nemocem.

Prospěšné nenasycené mastné kyseliny jsou také zodpovědné za normalizaci krevního tlaku a pomáhají i při odstranění zánětů kdekoliv v těle. Rovněž snižují riziko rakoviny a ocení je i diabetici.

Slunečnicová semínka a olej také společným působením snižují hladinu cholesterolu v krvi a zároveň účinně předchází ateroskleróze a kardiovaskulárním chorobám. Rovněž přirozeným způsobem posilují játra, aktivují v nich produkci žluči a celkově podporují krevní oběh. U dětí pak pravidelný příjem oleje ve stravě podporuje tvorbu silných a zdravých zubů.

Při zevní aplikaci pak slunečnicový olej ocení zejména suchá pokožka – opět získá svou pružnost. Masáž olejem ze slunečnice (zejména nahřátým) také ulevuje při bolestech kloubů a svalů. Masáž zad a hrudníku umí pomoci při bronchitidě a kašli. Obojí je nutné opakovat 3-5x denně podle intenzity potíží.

Olej ze slunečnice může být také použit k masáži pokožky hlavy. Díky svému působení umí eliminovat lupy (vznikající kvůli suché pokožce) a posiluje vlasy.

Masážní slunečnicový olej – recept

Také byste rádi využili prospěšných vlastností slunečnice ve svůj prospěch? Připravte si šikovně působící masážní oleje. Můžete samozřejmě využít jen ten samotný slunečnicový. Ovšem má-li recept získat kýžené vlastnosti, vyplatí se vsadit i na jiné bylinky.

Masážní olej na bolavé klouby a svaly

Ve 250 ml slunečnicového oleje nechte po dobu 4-6 týdnů vylouhovat dvě sušené chilli papričky. přeceďte a použijte. Olej velmi dobře zahřívá a prokrvuje i hluboké tkáně.

Masážní olej na bolavé klouby a svaly bez chilli

Ne každému bohužel tato ingredience vyhovuje. A čím ji tedy nahradit? Vsaďte na tuto kombinaci olejů: 120 ml slunečnicového oleje, 1 díl meruňkového oleje, pomerančový a skořicový esenciální olej  (případně oba dohromady) – postačí 8 kapek.

Masážní olej pro uklidnění

120 ml slunečnicového oleje, 120 ml mandlového oleje, levandulový nebo meduňkový esenciální olej (případně oba dohromady) – postačí 8 kapek.

Regenerace namožených svalů (masážní olej po cvičení)

250 ml slunečnicového oleje smíchejte s esenciálním olejem z levandule, citrónu a máty. V ideálním případě použijte 5 kapek od každého druhu.

Květy, listy a kořeny slunečnice – účinné látky a použití

V zahradě květy slunečnice jednoduše nepřehlédnete. Je to tím, že přirozeně obsahují antokyany (díky nim jsou nádherně žluté). Ale nechybí v nich ani flavonoidy, betain a cholin. Jde samozřejmě o známé léčivé látky. A kde se uplatní?

Sušené okvětní lístky se hodí zejména do nejrůznějších čajových směsí, určených pro lehké infekce dýchacích cest (s rýmou nebo bez nich). Také účinně posilují imunitní systém a uplatní se i při onemocněních močového měchýře. Ale nemusíte se omezovat jen na jejich sušení. Čerstvé slunečnicové lístky se uplatní také jako barevný doplněk letních salátů, které navíc doplní o některé vitamíny a minerály.

A podíváme-li se do historie, zjistíme, že tradiční medicína používala  čerstvé slunečnicové listy k léčbě horečky. A to ve formě chladivých obkladů. Podrcené listy se pak přikládaly i jako obklady na modřiny a otoky, nebo pro zmírnění následků po kousnutí hmyzem (v Americe pak i po kousnutí hady nebo po bodnutí štírem).

A proti revmatickým onemocněním se dříve používal i odvar z kořene slunečnice. Dnes ho však nahrazujeme účinnějšími prostředky.

O slunečnici roční

Můžeme ji znát také pod názvy slunečnice letní či obecná, slunečník jednoroční či sunflower nebo  Aceite de Girasol, Corona Solis, Marigold of Peru či Fleurs de Soleil nebo Adityabhakta. Pochází z oblasti Střední Ameriky. Inkové tuto rostlinu uctívali po tisíce let a hojně ji využívali, ovšem Evropané ji dlouho považovali jen za okrasnou rostlinu. A to až do 17. století.

Poté začali slunečnicová semínka přidávat do pečiva, případně je pražili a používali jako náhražku kávy. Pak se velmi dlouho nic nedělo. Trvalo dalších 200 let, než byl ze semen vylisován první slunečnicový olej. Jeho velkovýroba začala v Rusku, ovšem až na konci 19. století. Dnes se  velká plantážová slunečnicová pole objevují zejména v Rusku, USA, Číně a samozřejmě i po celé Evropě.

Není divu – vždy slunečnice roční (Helianthus annuus) je opravdu nenáročná. Jde o jednoletku, která kvete od července do října. Vábí k sobě ptáky i včely a v zahradách tvoří nepřehlédnutelný dekorativní prvek.

Měli byste vědět: Může dorůst výšky až 9 metrů, což je světový rekord. Většinou však doroste maximálně jednoho až tři metrů.

V oblasti Střední Ameriky, Peru a Mexika byla slunečnice dlouho uctívána jako symbol boha slunce a představovala sílu. Aztékové jejím zpodobněním zdobili své chrámy a jejich kněžky nosily koruny slunečnicových květů. Španělští dobyvatelé přinesli rostlinu do Evropy v 17. století.

A jak je to vlastně s tím otáčením slunečnic za sluncem? Jde o tzv. heliotropismus a pozorovat ho lze zejména u poupat. Jsou za něj zodpovědné buňky těsně pod květem, jež se vlivem působení tepla roztahují a zase smršťují.  Při východu slunce se tedy slunečnice otočí k východu a slunce pomalu sleduje až k západu. Během noci se pak opět vrátí do výchozí pozice. Pohyb tedy v žádném případě není kruhový, ve skutečnosti probíhá ve směru „tam a zpět.“ Jakmile slunečnice rozkvete, aktivita těchto buněk ustává. Většina slunečnicových polí v plném květu tak jednoduše hledí na východ.

Kontraindikace

Nebezpečím při užívání slunečnice může být zejména alergická reakce. Není rovněž doporučeno užívat příliš mnoho semen, hrozí riziko zácpy.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here