Sléz přehlížený obsahuje slizové látky, které chrání sliznice v našem těle

slez

Z dětství si možná vzpomenete na tzv. „chlebíčky“, jsou to plody slézu přehlíženého, které vypadají jako malé bochníčky. Kdo by je v dětství neochutnal. Kromě toho obsahuje množství slizových látek, což je využíváno například při zánětu trávicího ústrojí. Sléz přehlížený (Malva neglecta) je rozšířen téměř po celé Evropě.

Bylina je dvouletá až vytrvalá s poléhavými lodyhami, které se rozrůstají všemi směry. Květy jsou menší, vyrůstají v úžlabí listů, ve svazečcích. Barvu mají světle růžovou a fialkovou. Dorůstá výšky přibližně 25 cm. Najít ho můžeme kolem plotů, cest, okolo starých zdí a na rumištích. Vždy se nachází v blízkostí obývaných prostor nebo na jejich původním místě. Jeho plod je okrouhlý a vypadá jako bochníček chleba či malý koláč. Téměř všechny děti, které strávily dětství na vesnici, ho ochutnaly.

S čím nám může pomoci

Sléz přehlížený se využívá při léčbě zánětu sliznic vnitřních orgánů. Například zánětu orgánů zažívacího traktu, močového měchýře, dutiny ústní, ale i při žaludečních vředech.

Léčí se s ním choroby dýchacího ústrojí. Při zánětech průdušek a plic tiší kašel. Využívá se jako kloktadlo při zánětech dutiny ústní a krku. Je účinný i při rozedmě plic, tlumí dušnost.

Osvědčil se v případě syndromu suchého oka, kdy se přikládají obklady nebo provádí koupele očí. Také při vysychání a pocitu suchosti v nose.

V případě alergické reakce v obličeji se přikládáním obkladů tlumí příznaky.

Vnější využití je v případě kožních vředů, oteklých končetin, atopického ekzému, zánětu žil s otoky. Jeho účinků se rovněž využívá při zlomeninách s otoky.

slez rostlina

Co sbírat a jak bylinku užívat

Sbírá se list a květ nebo celá nať před plným rozkvětem byliny, od června do září. Pozor, bylinka nesmí být napadena rzí slézovou. Sléz by se měl využívat pokud možno čerstvý, sušením ztrácí slizové látky, ale i sušená bylinka má léčivé účinky.

Čaj ze sléze se užívá studený. Čajová lžička bylinky se přelije 250ml studené vody a nechá se do rána louhovat. Ráno si macerát jen lehce ohřejeme.

Koupel pro ruce a nohy: vezmeme nádobu o objemu zhruba pět litrů, nasypeme do ní hrst sléze a přelijeme studenou vodou. Ráno směs zahřejeme na teplotu příjemnou pro končetiny a provádíme koupel zhruba 20 minut. Takto koupel z jedné dávky můžeme použít ještě dvakrát.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here