Skořicový esenciální olej a jeho zdravotní přínosy

Skořice patří k nejoblíbenějším druhům koření, co se týká její chuti i léčivých účinků. I když má skořicový olej řadu přínosů pro zdraví, často způsobuje podráždění a alergické reakce. Proto lidé dávají přednost přímému použití koření namísto oleje. Skořice, která má vědecký název Cinnamomum zeylanicum, pochází z tropické Asie a byla používána zejména na Srí Lance a Indii. Nyní je ale pěstována ve všech tropických oblastech světa.

Skořice – nejen koření

Koření, díky svým zdravotním účinkům, našlo prominentní postavení v tradičních léčivech, zejména v Ayurvedě, což je tradiční indický léčivý systém. Byl používán v mnoha kulturách pro léčbu různých zdravotních poruch, včetně průjmu, artritidy, menstruačních křečí, těžké menstruace, kvasinkové infekce, nachlazení, chřipky a zažívacích potíží. Dnes se skořice používá po celém světe nejen díky své jedinečné chuti, ale také právě pro celou řadu zdravotních přínosů. Nejdůležitější částí skořice je kůra, kterou lze použít různými způsoby.

Zdravotní přínosy skořice

Zdravotní přínosy skořice lze připsat jeho antibakteriálním, antifungálním, antimikrobiálním a adstringentním vlastnostem. Koření je bohaté na esenciální minerály, jako je mangan, železo a vápník, a zároveň má vysoký obsah vlákniny. Mezi jeho přínosy pro zdraví patří:

 1. Zvyšuje funkci mozkuSkořice zvyšuje aktivitu mozku a činí z něj skvělé tonikum. Pomáhá odstraňovat nervové napětí a ztrátu paměti. Také vůně koření má schopnost zvýšit aktivitu mozku.
 2. Pročišťuje krevní řečiště – Skořice může pomoci odstranit krevní nečistoty.
 3. Zlepšuje cirkulaci krve – Dobrý krevní oběh zajišťuje přívod kyslíku do buněk těla, což vede k vyšší metabolické aktivitě. Můžete významně snížit riziko srdečního infarktu tím, že ji pravidelně konzumujete.
 4. Odstraňuje bolesti – Skořice je také protizánětlivou látkou, takže pomáhá při odstraňování tuhosti svalů a kloubů. Proto je také doporučena při artritidě a pomáhá také při odstraňování bolesti hlavy způsobené nachlazením.
 5. Napomáhá při hubnutí – Skořice snižuje účinky stravy s vysokým obsahem tuku a prohřívá organismus, který takto spálí více kalorií.
 6. Kontroluje cukrovku – Skořice má schopnost kontrolovat hladinu cukru v krvi, takže ji diabetici považují za velmi užitečné koření, protože jim pomáhá užívat méně inzulínu.
 7. Léčí infekce – Díky svým antifungálním, antibakteriálním, antivirovým a antiseptickým vlastnostem je účinná při léčbě vnějších i vnitřních infekcí. Pomáhá při ničení bakterií v žlučníku.
 8. Urychluje léčbu – Působí jako koagulant a pomáhá zastavit nadměrné krvácení. Proto urychluje proces hojení.
 9. Zabraňuje srdečním onemocněním – Vápník a vláknina obsažené ve skořici poskytují ochranu před srdečními chorobami.
 10. Zabraňuje rakovině tlustého střeva.
 11. Odstraňuje špatný dech – Skořice se často používá v žvýkačkách, protože je dobrým osvěžovačem dechu.
 12. Vyrábí se z ní parfémy – Má osvěžující vůni a značně se používá při výrobě parfémů.
 13. Pomáhá při trávení – Kromě toho, že dodává jídlu chuť, pomáhá skořice také při trávení. Je velmi účinná proti poruchám trávení, nevolnosti, zvracení, průjmu a plynatosti.

Zdravotní přínosy skořicového esenciálního oleje

Skořicový esenciální olej se získává z kůry a listů skořicových stromů. Tento olej má v aromaterapii různé použití; ale není tak populární jako jiné esenciální oleje, jako je borovicový esenciální olej, bazalkový esenciální olej, rozmarýnový esenciální olej a levandulový esenciální olej. Mezi přínosy skořicového oleje patří:

 1. Ochucení při vaření – Někteří lidé přidávají do svých kuchařských přípravků skořicový olej. Olej získaný z listů obsahuje sloučeninu nazvanou cinnamaldehyd, což je výborné aromatické činidlo.
 2. Osvěžovač vzduchu – Příjemná vůně skořicového oleje je velmi účinná jako osvěžovač místnosti.
 3. Odpuzovač komárů – Skořicový olej je účinný nejen jako repelent, ale také efektivně zabíjí larvy komárů.

Míchání skořicového esenciálního oleje

Skořicový esenciální olej se dobře mísí s různými esenciálními oleji, takže se přidává k mnoha přípravkům na aromaterapii. Zvyšuje účinnost jiných bylin a silic, čímž urychluje léčbu různých bylinných léků. Navíc mnoho bylin může mít nepříjemnou chuť. Skořicový olej je často přidáván do bylinných přípravků, aby je lépe ochutil. Olej se dobře mísí s jinými esenciálními oleji, jako je citrónový esenciální olej, esenciální olej z rozmarýnu, esenciální olej z levandule a kardamomový éterický olej.   bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here