Minule jsme si řekli tři důvody, proč je právě sedmikráska vhodná na různé tělesné neduhy. Výčet je ovšem mnohem širší, a tak si ještě uvedeme další problémy, se kterými nám mohou tyto chudobky pomoci.
Detoxikují organismus
Výborně se hodí na provedení jarní detoxikace, kdy potřebujeme z těla odplavit škodlivé látky, které se v něm přes zimu nahromadily. Nasbírejte si právě vyrostlé lístky kopřivy, jetele, jitrocele, šťovíku, řebříčku a pampelišky, a samozřejmě kvítky sedmikrásky. Nasbíranou směs zalijte litrem studené vody a rozmixujte. Nechte 6 hodin louhovat a poté popíjejte po doušcích.
Sedmikráska obsahuje látky, které podporují pocení a působí močopudně, což vede k celkové očistě organismu.
Zlepšují trávení
Květy sedmikrásky dokážou stimulovat trávení a účinné jsou také v boji proti nechutenství, zánětu žaludku, průjmům nebo i naopak při mírné zácpě. Květy můžeme konzumovat i přidáním do jídla, například do polévek.
Zmírňují menstruační bolesti
Flavonoid apigein, který je v květech sedmikrásky obsažený, uvolňuje křeče, včetně těch menstruačních. Zhruba 1 lžičku čerstvých nebo sušených květů přelijte vroucí vodou, nechte louhovat pod pokličkou asi 10 minut, a pak popíjejte 4x denně. Čaj je účinný horký, vlažný i studený.
Zkrášlují vlasy, pokožku i nehty
Vědci dokázali, že sedmikrásky mají zklidňující účinek na pokožku. Umí pomoci při vyrážkách, zánětech, při akné či léčbě bércových vředů. Vyrobit z nich můžete vlasovou kůru nebo je použít na lámající se nehty. Čerstvé, rozmačkané květy se přikládají přímo na postižená místa. Můžete si též vyrobit odvar, a tím problematická místa omývat. Chcete-li mít krásnou pokožku po celém těle, stačí vhodit dvě plné hrsti květů do vlažné koupele, kde si pak 20 minut odpočinete. Poté už tělo neoplachujte!