Znáte důvody, proč jíst sedmikrásky? II. část

sedmikraska

Minule jsme si řekli tři důvody, proč je právě sedmikráska vhodná na různé tělesné neduhy. Výčet je ovšem mnohem širší, a tak si ještě uvedeme další problémy, se kterými nám mohou tyto chudobky pomoci.

Detoxikují organismus

Výborně se hodí na provedení jarní detoxikace, kdy potřebujeme z těla odplavit škodlivé látky, které se v něm přes zimu nahromadily. Nasbírejte si právě vyrostlé lístky kopřivy, jetele, jitrocele, šťovíku, řebříčku a pampelišky, a samozřejmě kvítky sedmikrásky. Nasbíranou směs zalijte litrem studené vody a rozmixujte. Nechte 6 hodin louhovat a poté popíjejte po doušcích.

Sedmikráska obsahuje látky, které podporují pocení a působí močopudně, což vede k celkové očistě organismu.

Zlepšují trávení

Květy sedmikrásky dokážou stimulovat trávení a účinné jsou také v boji proti nechutenství, zánětu žaludku, průjmům nebo i naopak při mírné zácpě. Květy můžeme konzumovat i přidáním do jídla, například do polévek.

Zmírňují menstruační bolesti

Flavonoid apigein, který je v květech sedmikrásky obsažený, uvolňuje křeče, včetně těch menstruačních. Zhruba 1 lžičku čerstvých nebo sušených květů přelijte vroucí vodou, nechte louhovat pod pokličkou asi 10 minut, a pak popíjejte 4x denně. Čaj je účinný horký, vlažný i studený.

Zkrášlují vlasy, pokožku i nehty

Vědci dokázali, že sedmikrásky mají zklidňující účinek na pokožku. Umí pomoci při vyrážkách, zánětech, při akné či léčbě bércových vředů. Vyrobit z nich můžete vlasovou kůru nebo je použít na lámající se nehty. Čerstvé, rozmačkané květy se přikládají přímo na postižená místa. Můžete si též vyrobit odvar, a tím problematická místa omývat. Chcete-li mít krásnou pokožku po celém těle, stačí vhodit dvě plné hrsti květů do vlažné koupele, kde si pak 20 minut odpočinete. Poté už tělo neoplachujte!

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here