Čaj ze sedmikrásek pomůže proti celé řadě neduhů

sedmikraska
Zdroj foto: pixabay

Sedmikráska chudobka: Je to snad ta nejobyčejnější bylinka, na jakou můžeme narazit. Ale přesto vás sedmikráska dokáže překvapit mnoha zajímavými účinky. To jste určitě netušili, když jste ji jako děti nosili maminkám ve formě něžné kytičky, protože v takovém případě byste jim mnohem spíše uvařili léčivý a skvěle chutnající čaj.

Sedmikráska chudobka (Bellis perennis), zvaná také sedmikráska obecná nebo chudobka, patří mezi první květiny, které si můžeme na jarní mezi natrhat. Jednoduše vás totiž podaruje poupaty, která přežila z minulé sezóny. Za typicky jarní květinu ji tedy považovat nelze. Patří do čeledí hvězdnicovitých (Asteraceae) a používá se jak v lidovém léčitelství, tak i jako jedlá bylinka v gastronomii.

Léčivé využití sedmikrásky lze vystopovat už do středověku

Jde o květinu vyskytující se po celé Evropě – a to až po Kavkaz. Nevadí jí ani poměrně značné nadmořské výšky. Stačí jí jen spousta sluníčka a trochu živin v půdě. Dnes se však díky zámořským cestám rozšířila i na mnohem vzdálenější místa – běžně ji tak najdeme například v Severní Americe nebo na Novém Zélandu.

Co se jejího použití v lidové medicíně týče, první recepty pocházejí už z období středověku. Využívala se zejména proti zánětům (především těm v ústní dutině), při onemocnění dýchacích cest nebo jako prostředek na hojivé obklady. Svou zásluhu na tom měl především fakt, že sedmikrásku lze sbírat bez potíží prakticky po celou vegetační sezónu. A co je ještě lepší – obsah účinných látek v jejích květních úborech se prakticky nemění.

Moderní medicína přisuzuje sedmikrásce i další pozitivní účinky

Se vším, co o chudobce tvrdily středověké babky kořenářky, lze beze zbytku souhlasit. Ovšem současné laboratoře určily, že tato bylinka působí pozitivně i na činnost ledvin a jater, pomáhá se snižování cholesterolu a nabídne rovněž cenné antioxidační účinky.

Pro výrobu čajů, mastí a dalších léčebných medikamentů se používají květy. Sbírají se za pravého poledne během suchého dne. Za ranní rosy není jejich sběr doporučen a totiž platí o večerních hodinách – tehdy totiž mají tendenci sklánět své hlavičky k zemi.

Kromě květů jsou však bez potíží jedlé i listy. Ty najdou své využití v lehkých jarních salátech, v dušené zelenině nebo jednoduše jako součást přízdoby na talíři. A abychom nezapomněli – cenné jsou tyto květiny i pro zvířátka. V zemědělské krajině, kde se jen stěží udrží nějaká květina, bývají spolehlivým celoročním zdrojem nektaru pro včely, čmeláky a další hmyz.

sedmikraska bylinka
Zdroj foto: pixabay

Sedmikráskový čaj je opravdu účinný – musíte ho však správně připravit

V zásadě existují dva typy přípravy sedmikrásky. Jinou koncentraci totiž hotový produkt nabídne ve chvíli, kdy je určen k vnitřnímu užití a jinou tehdy, má-li dojít k jeho užití zvenčí. Z léčivých látek lze jmenovat především hořčiny, silice, minerální látky, inulin, třísloviny a v neposlední řadě také organické kyseliny. A jak tedy na přípravu čaje ze sedmikrásek?

Čaj pro vnitřní užití – pomůže se zahleněním i záněty

Připravte si jednu lžíci sušených květů sedmikrásky nebo dvě lžíce těch čerstvých. I z nich se totiž dá léčivý nápoj připravit, pokud na jejich nasušení jednoduše nechcete čekat. Přelijte je 250 ml vroucí vody a nechte louhovat pod pokličkou 10-15 minut. Poté přeceďte a nápoj vypijte. Opakujte třikrát denně. V případě potřeby lze čaj dosladit medem nebo jiným vhodným přírodním sladidlem.

A s čím vám tento čaj pomůže? Se záněty trávicího traktu a dutiny ústní (v tom případě ho doporučujeme v ústech důkladně „poválet“ předtím, než ho spolknete), se zhoršených dýcháním a uplatní se i jako očistný prostředek na játra a ledviny.

Užívat ho můžete do vymizení obtíží nebo nejdéle dva měsíce. Poté je vhodné pro jistotu užívání na dva týdny přerušit, byť žádné negativní účinky u lidí nebyly při požití tohoto množství sedmikráskového odvaru dosud pozorovány. Díky tomu lze použití této bylinky doporučit i u dětí od šesti let věku (po konzultaci s odborníkem pak i u dětí mladších).

Jak použít sedmikrásku při přípravě léčivých obkladů

Chcete-li si s její pomocí vyléčit záněty kůže, ekzémy, vyrážky, pohmožděniny apod., pak si připravte výluh dvakrát silnější. Budete na něj tedy potřebovat dvě lžíce sušené sedmikrásky nebo čtyři lžíce čerstvých květů. Množství vody i doba louhování však zůstává stejná.

A co si počít dál? Hotový výluh dobře přeceďte a namočte do něj vhodnou textilii. Lehce vyždímejte, přiložte na postižené místo a ponechte na místě alespoň půl hodiny. Opakovat lze tento postup 3-5x denně. Každý den si však uvařte nový výluh ze sedmikrásek, časem se z něj totiž léčivé látky ztrácí, takže ubývá i jeho účinnost. Zevně lze sedmikráskové obklady aplikovat i nejmenším dětem. Alergické reakce nejsou známy.

Sedmikráska se uplatní i jako vynikající součást čajových směsí

I když sama o sobě vám může pomoci s celou řadou zdravotních obtíží, při použití v synergii s dalšími bylinkami se její pozitivní vlastnosti ještě násobí. Máme pro vás recept na čaj proti kašli, kde se pojí s dalšími třemi užitečnými složkami a dohromady tvoří skvělou kompozici. A co budete k přípravě této směsi potřebovat?

květ sedmikrásky (Bellis perennis)

květy prvosenky jarní alias petrklíče (Primula veris)

květ a nať violky vonné (Viola odorata)

listy jitrocele kopinatého (Plantago lanceolata)

Od všech bylin si připravte jeden díl a společně smíchejte. Budete-li si směs míchat do zásoby, pak dbejte na to, aby byly všechny byliny podrceny na zhruba stejně velké části, aby nedošlo k jejich špatnému promísení. Čajovou směs zalijte 500 ml horké vody a nechte 20 minut louhovat. Získáte tak čaj, určený k popíjení během celého dne.

Toto množství si rozdělte na tři dávky a vypijte ráno, v poledne a odpoledne, nikoli však před spaním – hleny, které se díky léčivým látkám ze sedmikrásky a petrklíče uvolňují z vašich dýchacích cest, se totiž budou chtít prostřednictvím kašle dostat pryč a to by u vás k plnohodnotnému spánku určitě nevedlo. Naopak.

A jak dlouho tento čaj užívat? Doporučují se nanejvýše tři týdny. Všeobecně však platí, že pokud by u vás do týdne nedošlo ke zlepšení nebo by se váš zdravotní stav dokonce zhoršil, pak se jen na účinky bylinek nespoléhejte a pro všechny případy vyhledejte pomoc lékaře. Někdy totiž jen pouhá pomoc z říše bylinek nestačí – i když je tak účinná jako v případě sedmikrásky.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here