Šalvěj lékařská aneb s čím vším pomůže babské ucho? Bylinu využijete v celé domácnosti

salvej lekarska
Zdroj foto: envato

Šalvěj je dobře známou bylinou, které se přezdívá rovněž babské ucho. Také se praví, kdo chce na věky žíti, musí šalvěj v květnu jísti. Proč je rostlina považovaná za zázrak? S čím vším pomůže a jak ji efektivně využít nejen v kuchyni, ale v celé domácnosti a to i klidně při jarním úklidu?

Šalvěj lékařská (Salvia officinalis) pochází z jižní Evropy a běžně se pěstuje u nás v zahradách. Z významných látek rostlina obsahuje vitamíny skupiny B, nedostatek se projevuje zvýšenou únavou, špatným stavem pokožky, podrážděností, ale také například křečemi v dolních končetinách. Dále obsahuje estrogenní hormony, salviol, thujon či cineol, jde o silice s baktericidními a protizánětlivými účinky. V šalvěji se nachází taktéž třísloviny.

Léčivé účinky šalvěje

  • pomáhá při bolestech a zánětech v krku, zubů, ústní dutiny, krvácení dásní, paradontóze
  • působí proti virům, plísním i bakteriím
  • brání nadměrnému pocení
  • zklidňuje a pomáhá na stres i při nespavosti
  • podporuje chuť k jídlu, pomoc při nechutenství
  • efektivní účinek při menstruačních potížích a v klimakteriu
  • působí coby prevence mrtvice
  • pomáhá při onemocnění míchy, při ochrnutí po mrtvici
  • účinná pomoc při třesu rukou
  • čistí krev
  • posiluje celé tělo
  • působí pozitivně při onemocnění jater
  • pomáhá léčit zánět v těle
  • pomoc při nadýmání, plynatosti
  • odhleňuje
  • zlepšuje krátkodobou paměť

Použití šalvěje v kuchyni

Šalvěj je třeba užívat ovšem opatrně, neboť má výrazné aroma. Bylina, která je perfektní k vepřovému, telecímu, skopovému masu, ale také k tučnějším rybám, divočině. Stejně tak je skvělou ingrediencí do nádivky, rizota, paštik, luštěninové polévky, marinád či k dušené zelenině.

Je ideální také do kořenící směsi společně s bazalkou, dobromyslí, mátou a majoránkou. Můžete ji rovněž použít místo petržele.

salvej
Zdroj foto: envato

Použití v koupelně či v domácí lékárničce

Šalvěj je možné aplikovat na kůži, zejména na různé oděrky, při štípnutí/bodnutí hmyzem, na kožní poranění, špatně se hojící rány, lupy, mykózy. Zde pomůže odvar ze šalvěje či sedací koupel ve vaně, kdy dvě plné hrsti šalvějových listů namočíte na noc do studené vody, následující den vše zahřejete a přivedete k varu. Výtažek přilijete poté do vany.

Použít můžete i odvar ze šalvěje coby tonikum na pleť, pomůže se zánětlivými místy na pokožce, s aknózní pletí. Vhodné je použití i na normální pleť, neboť má význačně čisticí a blahodárné účinky. Poslouží i coby zábal nebo oplach na vlasy, kdy vlažným nálevem přelijete umyté vlasy. Po opláchnutí budou zdravější a lesklejší. Zároveň dochází i k čištění vlasové pokožky a případně i k jejímu hojení. Nálev z vlasů neoplachujte.

Šalvějový ocet do kuchyně i lékárny

Ocet připravíte následovně, kdy umytou zavařovací sklenici naplníte až po hrdlo čerstvými květy šalvěje. Poté zalijete přírodním octem tak, aby byly květy zcela ponořené. Sklenici necháte stát po dobu cca 2 týdnů na slunném a teplém místě. Pak už jen přecedíte do láhve a dobře uzavřete. Ocet je vhodný na potírání štípanců od hmyzu, ale taktéž i na dochucení různých salátů.

Šalvěj jako efektivní esence k provonění domácnosti

Esenciální olej ze šalvěje si můžete vyrobit doma a neslouží jen k příjemnému provonění vašeho bytu, ale silice extrahované z rostliny mají pozitivní vliv i na nejrůznější neduhy a pomáhají i v tomto směru s jejich léčbou. A dokonce jsou ocenitelné i při domácím úklidu.

Na výrobu oleje budete potřebovat čerstvou šalvěj, mrazící tašku či sáček, olivový olej, trychtýř, filtr, skleněnou misku a skleněnou nádobu na uskladnění. Do mrazící tašky či sáčku umístíte 1 šálek čerstvé šalvěje, vytlačíte přebytečný vzduch a pomocí pryžové paličky bylinku rozdrtíte. Rozdrcenou šalvěj vložíte do skleněné nádoby se širokým okem a přidáte ½ hrnku olivového oleje. Přikryjte a umístěte na teplé místo, kam svítí slunce. Takto nechte 2 dny. Poté sceďte olej ze směsi a vraťte opět do nádoby. Listy šalvěje vyhoďte. Šalvějový olej přelijte do barevné skleněné nádoby, díky tomu se zpomalí proces jeho stárnutí. Skladujte na tmavém místě nebo v lednici. Ve tmavé nádobě a při správném skladování vydrží až 1 rok.

Olej můžete použít v aroma lampě, v různých odpařovacích nádobách apod. Ale také ho můžete přidat k univerzálnímu a účinnému čisticímu prostředku na odstranění špíny a dezinfekci povrchů. Stačí naloupat kůru z citrusů, vložit do sklenice, zalít obyčejným či vinným octem, nechat 2 až 3 týdny, ale občas protřepat, pak scedit do lahvičky s rozprašovačem, přidat pár kapek šalvějového oleje a můžete používat podle potřeby.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here