Mnozí z nás mají šalvěj spojenou jen se šalvějí lékařskou, která je velmi dobrým kořením, ale i bylinkou s antiseptickými účinky. Ovšem šalvějí je celá řada a my vám alespoň některé představíme. Určitě si vyberete.
Šalvěj obecně
Šalvěj je rod aromatických bylin z čeledi hluchavkovitých, kam kromě šalvějí patří například i hluchavky, meduňky, popenec a další rostliny. Poznáte je zejména podle toho, že obsahují éterické oleje a voní. Proto je také sbíráme jako léčivé rostliny a díky vůni patří i mezi medonosné rostliny (přilákávají včely).
Šalvěj lékařská
Pokud jste se už se šalvějí seznámili, pak máte na zahradě nejspíš právě tuto její zástupkyni. Dorůstá do výšky až 50 cm, kvete modrými až fialovými květy. Její listy nebo celé natě se sbírají a suší na čaje, kloktadla atd. Šalvějové lístky můžete dát péct k masu, ovšem pozor, neměly by je jíst děti, těhotné a kojící ženy. I tato šalvěj má však mnoho kultivarů. Zmínit musíme zejména odrůdu „Purpurascens“, která má fialové lístky, díky nimž je nejen léčivá, ale i velmi dekorativní. Můžete to zkusit například v nádobě na terase. Stejně tak kultivar „Tricolor“ si zaslouží vaši pozornost, protože její lístky jsou nejprve na jaře nafialovělé, potom zelenošedé s růžovými okraji, které pak nakonec zůstanou krémové. Tuto šalvěj rozhodně nikdo ve vaší zahradě nepřehlédne a bude vám dělat radost od jara do podzimu.
Šalvěj luční
Teplomilnější příbuzná šalvěj luční pochází původně z jižní a východní Evropy, ale roste i u nás v teplejších oblastech (jižní Morava). Květy má modré až modrofialové, dorůstá asi 40 cm. Bude se jí líbit spíše zásaditá půda a hlavně slunné místo, kde nepotřebuje ani příliš zálivky. V bylinkové zahrádce či spirále ji dejte spíše do vrchního patra, snesla by i kamennou zídku.
Šalvěj přeslenitá
Ano, slyšíte dobře, je to právě ta bylinka, z níž měla vypít odvar Saxana, aby mohla zůstat ve světě lidí (jinak se jí totiž také říká „babské ucho“). Roste v jižní Evropě, ale i u nás, kvete fialovými kvítky, dorůstá až 50 cm, je velmi vonná a přilákává včely do zahrady. Kdybyste chtěli nějaký speciální kultivar, pak sáhněte určitě po odrůdě „Endless Love“, která má jemně chlupaté lístky a hodí se v zahradě nejen do bylinkových zahrádek, ale i jako solitér do trávníku nebo jako obruba chodníků a pěšinek. Je odolná a nevyžaduje téměř žádnou péči, přesto ji při velmi silných mrazech raději přikryjte chvojím (pokud není sněhová pokrývka).
Šalvěj červenokořenná
Tato zajímavá šalvěj pochází z Japonska a Číny. Jak název napovídá, sbírá se kořen, který má nápadně červenou barvu, a to zejména na podzim, kdy obsahuje nejvíce léčivých látek. Kořen je přírodním antioxidantem, má antibakteriální účinky a působí i proti rakovině. Kořen doporučujeme usušit a používat na výrobu čaje nebo tinktury. Pěstování opět není složité, první rok byste ji měli přezimovat doma a až další rok vysadit do zahrady (nebo pěstovat po celou dobu v nádobě). Bylinka přežije až do -10 °C, avšak při velmi silných mrazech doporučujeme zakrýt chvojím.
Šalvěj hajní
Další vytrvala bylinka z rodu šalvějí dorůstá od 40 do 80 cm. Lodyhy mívá ochlupené, listy vejčité. Roste v Evropě a západní Asii, je vhodnou bylinkou do skalek a bylinkových zahrádek. Této šalvěje bylo vyšlechtěno tolik kultivarů, že pro vás bude těžké si vybrat ten pravý. Tak tedy alespoň několik málo na ochutnávku:
- Spring King Mini – je miniaturní kultivar šalvěje hajní, který dorůstá asi 25 cm a kvete velmi brzy na jaře. Hodí se do nádob i do smíšené výsadby. Moc pěkná bude třeba v kombinaci s levandulí.
- Salute Light Pink – tato šalvěj kvete růžovými kvítky, a tak je vhodná do romanticky laděných zákoutí anebo rustikálních (ale i moderních) zahrad. Bude pěkná i v kombinaci s levandulí, ale také třeba s řebříčkem. Kvete poměrně dlouho, a tak si její krásu vychutnáte dosyta.
- Rosa Königin – tato šalvěj kvete růžovofialovými květy a dosahuje až 40 cm výšky. Je vhodná do nádob i na olemování chodníčků. Když ji navíc vysadíte poblíž růží (nebo mezi ně), bude od nich odpuzovat škůdce.
- Ostfriesland – jedná se o 40cm keřík, který má sytě zelené listy a modrými, modrofialovými a modrorůžovými kvítky. Jejich vybarvení se během jara a léta mění, takže když vysadíte několik keříků vedle sebe, budete mít dokonalou podívanou. I do nádob vysaďte alespoň tři rostlinky pospolu.
Šalvěj nádherná
Šalvěj nádherná je kříženec několika druhů šalvějí. Díky tomu získala jejich nejlepší vlastnosti: Dlouho kvete, je mrazuvzdorná až do -30°C (podle kultivaru) a nepotřebuje téměř žádnou péči. Kdybychom vám měli doporučit z dostupných odrůd ty nejlepší, pak by to asi byly tyto:
- Merleau Rose – tato šalvěj dorůstá 30 cm, je kompaktní, má tmavozelené listy a růžovofialové květy, kvete od května do července až přelomu srpna. Je mrazuvzdorná až do -34°C a vydrží venku přes zimu i v nádobách. Velmi krásně vynikne mezi růžemi, které navíc chrání před škůdci. Opět je optimální vysadit 3 rostlinky spolu.
- Edula Rose – tato odrůda kvete růžovými květy a po sestřihnutí dokonce znovu vykvete. Moc hezky vynikne na okraji záhonů, kolem cestiček nebo v nádobách.
- Bordeau Steel Blue – ačkoliv to vypadá, že tato odrůda kvete „prostě“ modře, není tomu tak, nejvýstižnější pojmenování je, že kvete ocelově modře, což je asi barva, kterou si těžko představíte, dokud si ji nekoupíte. Jako jedna z mála odrůd šalvěje nádherné bude nejspíše vyžadovat ochranu před mrazem.
Zdroje: www.wikipedia.org, www.zahradnictvi-flos.cz, www.levandule-online.cz, Bellmann Heiko a kol., Atlas rostlin, Euromedia Group, Praha 2016.