Různé druhy šalvějí se používají na různé neduhy

salvej
Zdroj foto: Stickpen / Public domain

Ze šalvějí asi běžně znáte šalvěj lékařskou, kterou si pěstujeme na zahradách jako bylinku. Avšak šalvějí existuje celá řada a některé z nich obsahují dokonce psychotropní látky.

Salvej lekarska
Foto: Kurt Stüber [1] / CC BY-SA (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)  Šalvěj lékařská

Šalvěj lékařská

Je to vytrvalá rostlina pocházející z Asie, která se dostala do Evropy již ve starověku. Obsahuje silice: cineol, thujon (mírně jedovatý), kafr, borneol a salviol, dále pak třísloviny, hořčiny, saponiny, pryskyřice a vitamíny skupiny B. Šalvěj má protizánětlivé a antibakteriální účinky, používá se při výplachu úst například při aftech, vnějšně se používá při akné, má schopnost tlumit průjem, upravuje trávení, pomáhá ženám v klimakteriu. Nikdy by se však neměla používat dlouhodobě, a to právě kvůli jedovatosti thujonu, neměly by ji používat děti a zejména těhotné a kojící ženy (snižuje i produkci mléka).

salvej bila
Foto: Consultaplantas / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)                   Šalvěj bílá

Šalvěj bílá

Najdeme ji na severoamerickém západním pobřeží. Indiáni ji používali jako vykuřovadlo. A opravdu, mezi její hlavní přednosti patří schopnost vyčistit místnost i duši od špatných látek či energií. Můžete ji použít v aromaterapii, pokud jste nesmělí či trpíte trémou.

salvej cerna
Foto: No machine-readable author provided. Curtis Clark assumed (based on copyright claims). / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)           Šalvěj černá

Šalvěj černá

Pochází z jihozápadu Severní Ameriky, má také očistné schopnosti jako šalvěj bílá, ale je mnohem vzácnější, a tak se používá jen zřídka. Podle starých indiánských rituálů měla přivolávat štěstí.

salvej hispanska
Foto: Dick Culbert from Gibsons, B.C., Canada / CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)               Šalvěj hispánská

Šalvěj hispánská

Roste v horských oblastech Střední Ameriky a je pěstována a vyhledávána kvůli semínkům známým jako chia semínka. Tato semínka obsahují vápník, antioxidanty a omega-3 mastné kyseliny, mají pozitivní vliv na srdce, cévy, nervy i mozek. Chia semínka dokáží pojmout až 10násobek svého objemu vody, dají se použít do jogurtů, džemů, marmelád, pudinků i kaší. S těmito semínky je dobré nastartovat den, protože dokonale zasytí vaše tělo.

salvej divotvorna
Foto: Eric Hunt / CC BY-SA (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)                   Šalvěj divotvorná

Šalvěj divotvorná

A konečně se dostáváme k té psychotropní šalvěji. U nás se nesmí používat na kouření či vykuřování, protože obsahuje látku zvanou salvinorin A, která patří mezi psychoaktivní a psychotropní látky. Staří Indiáni ji žvýkali místo tabáku.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here