Šalvějí existuje asi 900 druhů, přičemž u nás je nejznámější šalvěj lékařská. Ovšem seznámit se se šalvějí bílou, a potažmo s jejím využitím jako vykuřovadla, je přinejmenším zajímavé. A kdo ví, třeba některé poznatky využijete i u vás doma.
Na co šalvěj bílou používali američtí Indiáni
Američtí Indiáni využívali tuto bylinku velmi všestranně. Její semena jsou jedlá a tvoří základ pro různé kaše, těsta atp., tedy nejdůležitější pokrmy. Listy a výhonky se používaly do jídel, nebo se i volně žvýkaly např. při bolestech v dutině ústní. Léčivý je i kořen, z nějž se připravoval posilňující odvar pro ženy po porodu. Naopak čaj z listů potom působil na snižování laktace, anebo také na zmírnění žaludečních obtíží.
Nejdůležitější význam měla ale šalvěj při vykuřování různých míst a obydlí, které sloužilo zejména k očistě – od zlých duchů a negativních energií. Bílá šalvěj totiž pomáhá zachovávat mírumilovnou atmosféru a podporuje schopnost komunikace. Používala se zřejmě i do dýmek míru. K tomuto vykuřování se ostatně vrací i některé novodobé duchovní směry, a to nejen východní, ale i západní.
Jaké další bylinky jsou vhodné pro vykuřování
Pro vykuřování však nemusíte nutně shánět jen šalvěj bílou, hodí se i šalvěj černá, pelyněk, jalovcové dřevo i plody, pryskyřice, cedrové dřevo, santalové dřevo, dubová kůra, skořice, levandule, růžové lístky atd.
A jak si jednoduše vyčistit vykuřováním vlastní byt
Na vyčištění bytu od negativních energií nepotřebujete žádného šamana. Stačí víra ve vlastní schopnosti a jednoduché vykuřovadlo. To vytvoříte ze skleněného svícínku, do kterého vložíte čajovou svíčku a svrchu zakryjete nerezovým sítkem (nebo propíchaným alobalem). Do sítka či alobalu pak vložíte dřevo nebo bylinku, kterou budete prostor vykuřovat. Kouř je minimální, ale vůně dostatečně intenzivní, aby vám pomohla vytvořit příjemnou atmosféru a dodat pozitivní energii.
Nevěříte? Zkuste to a uvidíte sami.