Růžovou vodu a růžový olej si můžete vyrobit i doma

ruze kvet
Zdroj foto: envato

Růže, a to nejen ty šípkové, jsou již v plném květu. Využijte toho a vyrobte si doma růžovou vodu a růžový olej, které využijete k péči o pleť.

Jaké růže se hodí na výrobu

Na výrobu vody i oleje se hodí jak šípková růže, tak i všechny druhy šlechtěných růží. Jen obejděte zahradu, a ta růže, co nejvíc voní, vám poskytne i nejvoňavější růžovou vodu nebo olej. My jsme zvolili vonnou tmavě červenou růži (Ingrid Bergmann).

Co budete potřebovat na růžovou vodu

Na růžovou vodu si připravte:

  • 3 hrsti růžových lístků (cca 6 květů),
  • 1 a ½ l vody,
  • širší hrnec,
  • plátýnko nebo hustý cedník, popř. kávový filtr,
  • skleničky (nejlépe tmavé) na uchovávání hotové vody.

Postup

ruze
Zdroj foto. M Hubáčková

Okvětní lístky růže sbírejte jen zdravé a čerstvé (voda se dá vyrobit i ze sušených lístků, ovšem ty musíte sušit na čerstvém vzduchu a denně přebírat, aby v nich nezůstaly lístky napadené). Dejte je do hrnce a zalijte doporučeným množstvím vody (lístky by měly být překryty vodou, ale vody nesmí být zbytečně moc). Zahřívejte na mírném plameni zakryté pokličkou a nechte jen mírně probublávat asi 30 minut. Poté přeceďte do připravených skleniček, nechte vychladnout a uchovávejte v chladu. Vydrží určitě 1 měsíc. Používá se jako pleťová voda, odličovací voda nebo ji můžete přidávat do krémů apod.

Co budete potřebovat na růžový olej

Na růžový olej si připravte tyto suroviny:

  • 30 g okvětních lístků růže (2 květy),
  • 330 ml olivového oleje.

Postup

Jen kvalitní a čisté lístky dáme do olivového oleje do skleněné lahvičky. Necháme asi 3 týdny na slunci, můžeme občas protřepat. Poté přecedíme do tmavých lahviček a uchováváme v temnu a chladu. Používáme jako pleťový olej, můžeme zamíchat do pleťového krému. Krásně ošetří suchou pleť a zklidní podrážděnou pokožku. Olej vydrží až 3 měsíce, ale většinou jej spotřebujete dříve.

Zdroje: www.wikipedia.org; www.zijemehomemade.cz; www.damskydenik.cz; Staňková-Kröhnová Magdaléna: Bylinky pro děti a maminky. Grada, Praha 2009.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here