Léčivka, jejímž jedním názvem je růže skalní, patří ve skutečnosti mezi cistovité, a proto se jí také říká Cist. Můžeme se setkat s cistem šedavým, cistem krétským a dalšími druhy. Růže rostou na skalách a pocházejí ze Středozemní oblasti.
Jak růže skalní vypadá
Nejpodobnější růži jsou její květy, které mohou být bílé, žluté i karmínové. Jejich největší nevýhodou je však to, že mají vpravdě jepičí život – kvetou jen od rána do večera, kdy opadávají. Ovšem rostlina bohatě květy nasazuje, takže kvete vlastně od května až do léta.
Čím je léčivá
Léčivka obsahuje velké množství fenolů, a tím se stává opravdu účinným antioxidantem, ničí viry i bakterie.
K čemu růži skalní využít
Sbírají se květy, listy i kvetoucí nať. Pomáhá proti plísním, při zácpě, hojí rány a záněty, používá se v boji proti embólii a trombózám, pomáhá při pásovém oparu a neštovicím, zpomaluje stárnutí a bojuje proti volným radikálům, prospívá kardiovaskulárnímu systému, upravuje zažívání, je dobrým zdrojem energie, je lepším antioxidantem než zelený čaj.
Jak si vyrobit čaj
Ze skalní růže (květů a listů) si můžete uvařit čaj. Stačí lžičku bylinky přelít vroucí vodou a nechat 10 minut louhovat. Popíjíme 2x denně a můžeme i dlouhodobě, nemá žádné vedlejší účinky.
Farmaceutický průmysl
Další léčivé přípravky si můžeme koupit v lékárně. Z růže skalní se vyrábějí tobolky, které se doporučují při migrénách, oslabení organismu, po operacích, porodu nebo při chudokrevnosti.