Růže skalní sice není růže, ale zato je velmi léčivá

ruze skalni
Foto: André Karwath aka Aka / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)

Léčivka, jejímž jedním názvem je růže skalní, patří ve skutečnosti mezi cistovité, a proto se jí také říká Cist. Můžeme se setkat s cistem šedavým, cistem krétským a dalšími druhy. Růže rostou na skalách a pocházejí ze Středozemní oblasti.

Jak růže skalní vypadá

Nejpodobnější růži jsou její květy, které mohou být bílé, žluté i karmínové. Jejich největší nevýhodou je však to, že mají vpravdě jepičí život – kvetou jen od rána do večera, kdy opadávají. Ovšem rostlina bohatě květy nasazuje, takže kvete vlastně od května až do léta.

Čím je léčivá

Léčivka obsahuje velké množství fenolů, a tím se stává opravdu účinným antioxidantem, ničí viry i bakterie.

cist
Foto: Gideon Pisanty (Gidip) / CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0)

K čemu růži skalní využít

Sbírají se květy, listy i kvetoucí nať. Pomáhá proti plísním, při zácpě, hojí rány a záněty, používá se v boji proti embólii a trombózám, pomáhá při pásovém oparu a neštovicím, zpomaluje stárnutí a bojuje proti volným radikálům, prospívá kardiovaskulárnímu systému, upravuje zažívání, je dobrým zdrojem energie, je lepším antioxidantem než zelený čaj.

Jak si vyrobit čaj

Ze skalní růže (květů a listů) si můžete uvařit čaj. Stačí lžičku bylinky přelít vroucí vodou a nechat 10 minut louhovat. Popíjíme 2x denně a můžeme i dlouhodobě, nemá žádné vedlejší účinky.

Farmaceutický průmysl

Další léčivé přípravky si můžeme koupit v lékárně. Z růže skalní se vyrábějí tobolky, které se doporučují při migrénách, oslabení organismu, po operacích, porodu nebo při chudokrevnosti.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here