O rozmarýnu jsme již psali vícekrát, ale tentokrát se zaměříme na mnohoúčelový rozmarýnový olej, který skutečně využijete při nejrůznějších příležitostech: při masážích proti revmatismu, při masážích hlavy proti lupům, při masážích spánků pro zmírnění stresu a bolestí hlavy a mnoho dalšího.
Co budete pro výrobu rozmarýnového oleje potřebovat
Snítky čerstvého rozmarýnu, přírodní olej lisovaný zastudena (olivový, mandlový, z hroznových jader), a čistou sklenici s uzávěrem. Snítky rozmarýnu – nejlépe z vlastní zahrádky – otrhejte, aby vám zbyly jen lístky, a ty pak nechte do druhého dne zaschnout, ať je zbavíte přebytečné vody. Poté je vložte do čisté sklenice a zalijte kvalitním olejem, aby byly zcela ponořené. Zavíčkujte a nechte na teplém a slunném místě stát asi 6 týdnů. Občas protřepejte. Po 6 týdnech proceďte přes sítko nebo plátýnko a uchovávejte na chladném a temném místě.
A na co všechno se rozmarýnový olej hodí
-
Masáže
Rozmarýnový olej je vhodný pro všechny typy masáží, od zad, přes pokožku hlavy, pokožku rukou atd. Odstraňuje bolesti, revmatické bolesti, svědění hlavy, lupy, pokožku zanechává jemnou a vláčnou.
2. Jako aromaterapie
Nakapete-li pár kapek rozmarýnového oleje do aromalampy, získáte prostředek na zmírnění stresu, zlepšení psychické pohody, ale i způsob, jak si zlepšit dlouhodobou paměť.
3. Stimulace růstu vlasů
Rozmarýnový olej, který budete pravidelně vtírat do pokožky vlasů (např. před každým mytím hlavy), stimuluje růst vlasů. Navíc nechává i vlasy lesklé a hebké. Pozor jen u blondýnek: může ztmavit odstín vlasů.
4. Posílení imunitního systému a léčení rýmy
Pár kapek rozmarýnového oleje nakapaného na kapesník vás zbaví rýmy a ochrání i před dalšími viry a bakteriemi.
5. Tlumí zánět
Jestliže rozmarýnový olej zahřejete na příjemnou teplotu a budete jím masírovat postižené místo, tlumí bolest a zánět – například i menstruační bolesti.