Rozmarýn: Chtělo by se říci, že o rozmarýnu už toho bylo napsáno tolik, že jej musí znát každý. Ale přece jen ještě najdeme zajímavosti, které vás možná překvapí. Vsadíte se?
Jaká má rozmarýn lidová pojmenování
Právě proto, že rozmarýn byl bylinkou, kterou pěstovali již naši předkové, dostal také mnoho lidových pojmenování. Schválně, jestli znáte aspoň některá: posvátný keř, mořská rosa, šlakový kolečko, vodička uherské královny Alžběty, uherská voda, ženich.
Jaká je historie rozmarýnu
Rozmarýn nebo rozmarýnu pěstovali již staří Egypťané, Řekové a Římané. Ve všech těchto starověkých státech byl považován za posvátnou bylinu. Studenti ve starém Římě dokonce nosili na hlavě věneček z rozmarýnu, protože údajně zlepšuje paměť. Od starověku se nosí větvička rozmarýnu v klopě u ženicha a snítku rozmarýnu mívala i nevěsta, protože tato bylina měla symbolizovat věrnost. Snítky rozmarýnu se také zapalovaly a očišťovala se tak místnost nebo prostor. To ostatně můžete vyzkoušet i dnes: když zapálíte snítku rozmarýnu třeba v krbu, provoníte si celý dům.
Na co všechno je dobrý éterický olej z rozmarýnu
Éterický olej si sami nevyrobíte, musíte si jej koupit. Vyplatí se to ale, protože má všestranné použití. Kromě toho, že provoní byt v zimních měsících, také pomáhá od stresu, zlepšuje paměť, pomáhá při lehčích depresích, migrénách a bolestech hlavy vůbec, při revmatismu, na vyrážky, léčí kašel, chřipku i nachlazení, pomáhá při nemocech žlučníku, ženám může pomoci s premenstruačním syndromem. Jen pozor na to, že éterický olej z rozmarýnu nesmí používat děti, těhotné či kojící ženy, epileptici, lidé s vysokým krevním tlakem a ti, co mají nemocná játra nebo ledviny.
Rozmarýnová koupel pro ruce nebo nohy před spaním
Rozmarýn také hezky prohřívá, a tak éterický olej v množství cca 5 kapek nakapejte do nádoby s teplou vodou a omývejte/namáčejte si ruce nebo nohy asi 10 minut. Potom osušte. Na ruce si můžete na chvíli navléknout rukavice, na nohy klidně ponožky na celou noc.
Zdroje: www.wikipedia.org, www.pixabay.com, www.bylinkyprovsechny.cz, Staňková-Kröhnerová, Magdalena, Bylinky pro děti a maminky, Grada, Praha 2009