Routa vonná se ve středověku pěstovala dokonce i v klášterních zahradách

routa
Foto: H. Zell / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

Routa vonná byla již ve středověku ceněnou bylinkou, přidávala se například do piva, používala se na nejrůznější neduhy, a také jako obrana proti duchům. Na co můžeme routu využít doma dnes?

Jak bylinka vypadá

Routa vonná (Ruta graveolens) je 20 až 70 cm vysoká rostlina, má dřevnatý oddenek, přímou lodyhu, listy jsou střídavé, květenství je složeno z vidlanů, květy jsou zelenožluté, plodem je tobolka.

routa vonna
Foto: Kurt Stüber [1] / CC BY-SA (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)

Kde routa roste

Routa roste na Balkánském poloostrově a na Krymu, do ostatních částí Evropy se dostává jako okrasná do zahrad. Byla z ní také vyšlechtěna modře kvetoucí a aromatická odrůda – Ruta hortensis.

Co se sbírá a proč

Z routy se sbírá bohatě olistěná, avšak nekvetoucí nať. Dříve se sbíraly listy. Sbírá se od května do června, nejlépe srpem a v rukavicích, protože citlivým osobám může způsobit popálení. Bylinka obsahuje zejména alkaloidy a silici, a proto účinkuje především sedativně.

Na co se používá

Routa se používá k léčení bolestivé menstruace, žlučníkových potíží, používá se jak samotná, tak ve směsích. Z routy lze připravit čaj, tinkturu nebo prášek. Vyšší dávky mají abortivní účinek, dříve se používaly k vyvolání potratu. Nedoporučuje se tedy užívat routu v těhotenství. A rovněž velké dávky mohou způsobit otravu.

Historie

Routa se pěstovala ve starověku ve Středomoří jako léčivka i jako koření – nejčastěji k pečeným masům, vajíčkům nebo rybám, ve středověké Evropě zase v klášterních zahradách jako léčivka. Používala se do piva i vína, a také jako pomocník proti zlým duchům.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here