Routa vonná se ve středověku pěstovala dokonce i v klášterních zahradách

routa
Foto: H. Zell / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

Routa vonná byla již ve středověku ceněnou bylinkou, přidávala se například do piva, používala se na nejrůznější neduhy, a také jako obrana proti duchům. Na co můžeme routu využít doma dnes?

Jak bylinka vypadá

Routa vonná (Ruta graveolens) je 20 až 70 cm vysoká rostlina, má dřevnatý oddenek, přímou lodyhu, listy jsou střídavé, květenství je složeno z vidlanů, květy jsou zelenožluté, plodem je tobolka.

routa vonna
Foto: Kurt Stüber [1] / CC BY-SA (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)

Kde routa roste

Routa roste na Balkánském poloostrově a na Krymu, do ostatních částí Evropy se dostává jako okrasná do zahrad. Byla z ní také vyšlechtěna modře kvetoucí a aromatická odrůda – Ruta hortensis.

Co se sbírá a proč

Z routy se sbírá bohatě olistěná, avšak nekvetoucí nať. Dříve se sbíraly listy. Sbírá se od května do června, nejlépe srpem a v rukavicích, protože citlivým osobám může způsobit popálení. Bylinka obsahuje zejména alkaloidy a silici, a proto účinkuje především sedativně.

Na co se používá

Routa se používá k léčení bolestivé menstruace, žlučníkových potíží, používá se jak samotná, tak ve směsích. Z routy lze připravit čaj, tinkturu nebo prášek. Vyšší dávky mají abortivní účinek, dříve se používaly k vyvolání potratu. Nedoporučuje se tedy užívat routu v těhotenství. A rovněž velké dávky mohou způsobit otravu.

Historie

Routa se pěstovala ve starověku ve Středomoří jako léčivka i jako koření – nejčastěji k pečeným masům, vajíčkům nebo rybám, ve středověké Evropě zase v klášterních zahradách jako léčivka. Používala se do piva i vína, a také jako pomocník proti zlým duchům.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here