Routa vonná

Po tisíciletí hraje routa vonná (Ruta graveolens), také nazývaná jako „společná řeč“ nebo „bylina milosti“, důležitou roli v přírodní a lidové léčivé moudrosti. Má také pestrou historii.

Česky:

Routa vonná
Latinsky:  

Ruta graveolens
Slovensky:  

Ruta voňavá

 

Léčivé účinky

Česky: Routa vonná Latinsky: Ruta graveolens Slovensky: Ruta voňavá
 • Používá se k úlevě od bolesti.
 • Mírní projevy nemocí jako je dna, revmatismus a ischias.
 • Snižuje plynatost.
 • Používá se k regulaci menstruace.
 • Stimuluje chuť k jídlu.
 • Podporuje trávicí systém.
 • Je zdrojem flavonoidů.
 • Uklidňuje nervy, odstraňuje stres.
 • V homeopatii se používá jako léčba artritidy a bolesti kloubů.

Použití a přípravky

Routa vonná byla respektována Hippokratem pro své léčebné kvality. Aristoteles ji užíval pro uklidnění nervozity. Umělci ho taktéž používali k podpoře zdravých očí. Pokud lidé svázali routu do svazků, nazývali ji „bylina milosti“ a používali ji v kostelech a katedrálách pro nastříkání svěcenou vodou. Tato bylina se také sypala na podlahu soudních budov a měla dodat soudcům, ale také uvězněným chudým lidem zdraví a chránit je před blechami. Listy této byliny jsou údajně základem pro obleky členů staletých klubů, ve kterých se hráli karty.

 • V syrové podobě se tato jedlá bylina používá v různých salátech.
 • Používáme ji také v sušené podobě.
 • Ze sušené byliny se připravuje čaj nebo nálev.
 • Z routy se vyrábí také olej, který se aplikuje lokálně na bolestivé oblasti.
 • Sušená kvetoucí nať se sklízí od května do června. Po usušení se z ní připravuje prášek.

O routě

Routa vonná (Ruta graveolens) přišla do jižní Evropy, kde nyní hojně roste, přes severní Afriku a Středozemní oblast. Tento vytrvalý stálezelený keř byl rozšířen po celém kontinentu a díky britskému a španělskému kolonialismu se stal oblíbeným také v Indii, Mexiku a ve Spojených státech. Nyní je naturalizovaným členem flóry severní a jižní Ameriky.

Routa vonná dorůstá výšky až 80 cm, nese malé žluté květy (od května do září) a má zelenošedé stonky a listy. Pěstuje se pro své kulinářské a léčivé vlastnosti, také jako přírodní stanoviště pro motýly. Patří do čeledi Rutaceae (routovitých). Listy jsou velmi dlouhé (až 15 cm).

 

 

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů