Rosnatka okrouhlolistá je známá masožravka, má však i léčivé účinky

rosnatka

Rosnatku zná většina lidí jako masožravku, která žije na rašeliništích a vlhkých písčinách. Už málokdo však ví, že je rosnatka okrouhlolistá prastarou léčivkou. V přírodě je chráněná zákonem, ale dá se pěstovat i doma v květináči.

Rosnatka okrouhlolistá (Drosera rotundifolia) je vytrvalá, masožravá rostlina, která roste převážně v rašeliništích, od nížin až po hory. U nás je k nalezení ve vlhčích horských oblastech, například na Šumavě, v Krušných horách a Krkonoších, také v oblastech s výskytem rašelinišť.

Má nepatrné kořeny a přízemní růžici listů. Dosahuje výšky 4 – 20 cm, listy jsou stejné šířky i délky, někdy širší než delší, tvaru okrouhlého až eliptického. Na čepeli listu má rosnatka chloupky, které vylučují enzym rozkládající drobný hmyz. Květy vykvétají na dlouhém stvolu a jsou poměrně nenápadné, doba kvetení je od června do srpna. Na konci léta vytvoří rostlina přezimovací pupen, kde jsou uschovány orgány rosnatky pro následující vegetační období. Hmyz přitahuje svou jasně červenou barvou a lepkavými kapičkami na listech, které obsahují sladkou látku.

rosnatka rostlina

Léčivé účinky rosnatky okrouhlolisté

  • K léčebným účelům se používá kvetoucí nať. Využívá se k léčbě průdušek, křečovitého, dráždivého kašle, spasmu průdušek, arteriosklerózy.  Také proti křečím, cukrovce. antibakteriální a spasmolytické účinky, je močopudná.
  • Také se s ní léčí žaludeční vředy a průjmy.
  • Čerstvá šťáva se využívá se k léčbě kuřích ok a bradavic.

Připravit si můžeme nálev, ½ lžičky rosnatky zalijeme 1/4 l vroucí vody a necháme 10 minut louhovat.

Na odvar budeme potřebovat 1 lžičku rosnatky, kterou zalijeme 1/4l studené vody, necháme 5 minut povařit a následně 5 minut louhovat.

Rostlinu si však vypěstujte svoji, v přírodě je zákonem chráněná a nesmí se trhat. Není vhodná pro těhotné, kojící ženy a děti do 10 let.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here