Česky:Rezavec šikmý |
Latinsky:Inonotus obliquus |
Slovensky:Ryšavec šikmý |
Rezavec šikmý, známý také jako chaga, čaga nebo sibiřská čaga, je druh velké houby, pocházející z rodiny Hymenochaetaceae (kožovkovité). Jde o tradiční léčivý prostředek zejména ruské lidové medicíny. Ovšem čím více k nám pronikají známé druhy léčivých hub, tím více se stává populárnějším i u nás.
Léčivé účinky:
V medicíně se používají plodnice rezavce šikmého už od starověku. Doložen je například už v Hipokratových spisech.
Rezavec šikmý je přirozeným zdrojem vitamínů, především ze skupiny B, jakož i minerálů (měď, draslík, zinek, železo nebo vápník) a celé řady dalších léčivých látek. Jmenovat bychom měli především polysacharidy (zejména p-glukany – fytosteroly, lanosteroly, ergosterol apod.), polyfenoly (jejich antioxidační aktivita je mnohem silnější než u známých vitaminů C nebo E). Mezi fenoly počítáme flavonoidy, kyselinu fenolovou, stejně jako taniny – odstraňují volné radikály, čímž zpomalují proces stárnutí organismu. A nesmíme zapomínat ani na skupinu triterpenů (betulin a kyselina betulinová) a aminokyseliny – tryptofan, glycin a cystein.
Léčivé účinky rezavce šikmého, známé z lidové medicíny i odborných studií jsou poměrně rozsáhlé. Jmenovat můžeme zejména tyto:
- čistí a posiluje tělo
- pomáhá při léčbě rakoviny (podpůrná terapie)
- pomáhá snižovat krevní tlak
- pomáhá při léčbě gastritidy různých forem
- podporuje normalizaci hladin glukózy v krvi
- chrání před toxiny
- zvyšuje množství červených krvinek
- podporuje tělo v boji proti bakteriím a virům
- pomáhá snížit zánět v těle
- účinkuje při léčbě patologických změn v dýchacím systému
- pomáhá při onemocnění pohlavních orgánů (jak u mužů, tak u žen)
- zvyšuje množství buněk imunitního systému
- detoxikuje játra
- pomáhá zbavit se volných radikálů
- působí u maligních nádoru trávicího traktu
- příznivě působí na léčbu kožních onemocnění.
Použití:
Jedním z nejstarších dokladů, potvrzujících využití plodnic této zajímavé parazitické houby pro léčebné účely, je starověký text „Corpus Hippocraticum“, z 5. století př.n.l. Antičtí lékaři ji užívali jak výborným prostředek pro hojení ran.
Lidová medicína používá „břízový nádor“ k léčbě rakoviny už nejméně od 16. století. Diagnóza rakoviny tehdy ještě neexistovala, léčil se spíše soubor příznaků, na něž rezavec podle některých spisů dokázal působit. Na Sibiři se také věřilo, že konzumace rezavce (zde nazývaného čaga nebo chaga) zlepšuje celkovou pohodu, vede k vnitřnímu očištění a detoxikuje tělo. Byl rovněž používán pro prevenci a léčbu nemocí trávicího traktu, stejně jako pro jaterní a střevní nemoci, srdeční choroby, tuberkulózu nebo hubení ektoparazitů.
Černá voda z rezavce (získávaná vaření houby nad ohněm) se pak používala pro své silné dezinfekčními a čistící vlastnosti k mytí ženského pohlavního ústrojí během menstruace a po porodu jako ochrana ženy před různými infekcemi a chorobami. Novorozenci byli v „černé vodě“ často koupáni též. Břízy, napadené rezavcem, se rovněž někdy pálily a při této příležitosti se vdechoval kouř, linoucí se z ohniště. Šlo pravděpodobně o kmenový rituál očištění.
Věděli jste že: právě při vaření houby ve vodě zjistíte, proč dostala své české jméno? Nádory na stromech jsou totiž spíše černé, ale povaříte-li je, změní svou barvu dočervena a nakonec se rozpadnou.
Rezavec šikmý je bohatým zdrojem β-glukanů. Stimuluje produkci leukocytů a často je tedy indikován při problémech souvisejících s imunitním systémem. Ceněn je také jeho antioxidační účinek. Přítomný superoxid dismutáza neutralizuje škodlivé účinky toxinů a meziproduktů odvozených z metabolické přeměny kyslíku a volných radikálů. Antioxidanty jsou nezbytné pro správné fungování imunitního systému. Kromě toho likvidace reaktivních kyslíkových látek přispívá k lepšímu fungování vnitřních orgánů.
A rezavec šikmý prospívá i kůži, což můžeme připsat účinkům β-glukanu. Tato sloučenina je schopná vázat molekuly vody, díky čemuž obnovuje správnou hydrataci kůže, zajišťuje její správnou výživu a urychluje hojení ran nebo nedokonalostí pokožky (včetně ekzémů apod.).
Rezavec lze koupit ve formě kapslí či prášku. Jeho domácí příprava je poměrně složitá,. Nehledě na obtížnost sběru (černá nádory často najdeme i sedm metrů nad zemí).
Rezavec šikmý – kontraindikace a nežádoucí účinky
Zapovězeno je současné použití imunologických léčiv, jako jsou cyklosporiny. Rezavec může narušit jejich účinky a vést v případě transplantací k omítnutí získaného orgánu. Nebezpečná je také kombinace s léky na ředění krve nebo léky proto diabetu. Doporučujeme konzultaci s lékařem.
Vzhledem k nedostatku dostupných dat se rezavec nedoporučuje užívat ani u těhotných a kojících žen a u dětí předškolního věku..
O rezavci šikmém
Rezavec šikmý se vyskytuje ve dvou formách. Častější je charakteristický růst „černých nádorů“ na kmeni stromu – zpravidla bříz, ale může napadat i olše, jilmy, jeřáby, duby nebo buky a další dřeviny. Přítomnost rezavce stimuluje růst okolní tkáně stromu, což dodává tomuto stadium houby onen charakteristický vzhled kulovitých nádorů, s povrchem podobným černému uhlí nebo asfaltu. Samotná houba je tvořena silně propletenými vlákny, jejichž průměr může být až 50 cm.
Když strom, na kterém rezavec roste, zemře, houba se transformuje do druhé formy produkující spory. Jde o jednoletá houbovitá tělesa (odborně dokonalé plodnice), rozrůstající se zejména pod kůrou stromů, kde mohou dosáhnout i velikosti několika metrů. jejich přítomnost lze zpravidla poznat jen podle odchlipující se a odpadávající kůry.
Nejčastěji se s ním můžeme setkat v Rusku (v oblasti Sibiře), ale lze na něj narazit v ČR. Existuje více druhů rezavců, například rezavec uzlinatý (Inonotus nodulosus) rezavec datlí (Inonotus nidus-pici).
V ČR se jedná o nejedlé houby ovšem v oblastech patřících do Asie a Severní Ameriky, kde se přirozeně také vyskytuje, bývá považován za jedlou houbu.
Domácí recepty:
Tinktura z rezavce
Jedno sklenici (250 ml) čerstvého materiálu z rezavce zalijeme 400 ml 40% alkoholu a necháme odpočívat po dobu 14 dnů. Přefiltrujeme a užíváme dvakrát denně v množství 15 ml, nejlépe 2 hodiny před jídlem. V případě kožních onemocnění lze tinkturu použít na maximálně 30 minut trvající obklady.
Měli byste vědět: S jakými bylinkami lze rezavec kombinovat?
Temnoplodec černoplodý (Photinia melanocarpa ) posiluje jeho antioxidační vlastnosti; Zelený čaj ( Camellia sinensis ) pomáhá při posílení imunitního systému.