Řepík – nenápadná bylinka s mnoha léčivými účinky

repik
Zdroj foto: pixabay

Řepík lékařský se používá v lidovém léčitelství odnepaměti. Známe jeho použití ze starověkého Egypta a starověkého Řecka, kde jej používali zejména k léčení očních onemocnění, pak také ze starověké Persie, kde jej užívali zejména při nemocech jater.

Na co se používá dnes

Nejčastějším využitím jsou dodnes různé gynekologické potíže, pomáhá při hojení poporodních poranění, k léčbě gynekologických zánětů, při výtocích, i při potížích spojených s klimakteriem.

Dále je možné využít řepík proti průjmu. Pomáhá při poruchách trávení, při katarech žaludku a střev, krvácení cév v žaludku, při zánětu žaludku nebo dvanácterníku. Zvyšuje také vylučování žluči, kromě toho pomáhá rozpouštět ledvinové kameny. Dobrý je i při zánětu močových cest, pozitivně působí na cévní systém a krvetvorbu, pomáhá při revmatických onemocněních anebo při bolestech kloubů.

Jako kloktadlo je vhodný při bolestech v krku, zánětech v dutině ústní, pomáhá rovněž při ztrátě hlasu a při rýmě.

Zevně se pak používá na různé kožní vyrážky, odřeniny, rány, opruzeniny, bércové vředy, ale i hemeroidy.

repik lekarsky
Foto: Muséum de Toulouse / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)

Co se sbírá

Z řepíku se sbírá kvetoucí nať, kterou odstřihneme i s přízemními lístky. Snažíme se přitom nepoškodit celou rostlinu.

V jakých formách řepík užíváme

Pro vnitřní užití je nejlepší čaj (výluh nebo odvar), pro vnější pak také odvar nebo i čerstvá nadrcená rostlina, kterou přiložíme na postižené místo. Na vnější použití si můžeme vyrobit i mast, a to stejným způsobem, jako jiné masti (za pomoci sádla nebo kosmetické vazelíny). Mast je vhodná i pro děti. Řepík je vůbec jemná bylinka, která nemá žádné vedlejší účinky.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here