Léčivý keř s vtipným názvem – řečík lentišek

recik lentisek
Zdroj foto: Zidat, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Řečík lentišek je vytrvalý stálezelený keř, který po několika letech od výsadby produkuje pryskyřici, které se říká masticha. Z ní se pak vyrábí esenciální olej.

Jak keř vypadá

Řečík lentišek (Pistacia lentiscus) dorůstá maximálně 5 metrů výšky. Rozvětvuje se nízko u země a má střídavé listy. Zajímavostí je růžově zbarvené dřevo větví. Květy jsou jednopohlavné – samičí žluté a samčí načervenalé. Plodem je peckovice.

Kde keř roste

Keř je rozšířen po celé jižní Evropě, v severní Africe a jihozápadní Asii.

recik
Zdroj foto: KoS, Public domain, via Wikimedia Commons

Jak se získává pryskyřice

Pryskyřice se získává z keřů starých aspoň 6 let a dá se odebírat až do cca 70 let věku stromu. Poté už je tvorba pryskyřice jen velmi malá. Více pryskyřice produkují samčí keře. Ovšem i výnos jednotlivých keřů je ovlivněn polohou a kvalitou půdy. Pryskyřice se získává tak, že se keři nařízne kůra a vytékající pryskyřice (masticha) se sbírá do nádob. Pryskyřice na vzduchu tuhne.

Využití pryskyřice

Masticha se používala již starověku. Protože na vzduchu tuhne, byla často využívána jako žvýkačka pro osvěžení dechu. V kostelech byla využívána jako kadidlo. Také pomáhá při léčbě trávicích problémů, snižuje cholesterol a krevní tlak. Přidává se do likérů, parfémů, na Blízkém východě je přidávána i do cukrovinek.

Esenciální olej

Destilací se dnes z mastichy vyrábí esenciální olej. Poznáte jej podle žluté barvy a dřevité vůně připomínající borovici. Výhodou oleje je jeho nedráždivost. Používá se na léčení chorob dýchací soustavy (inhalace), zevně se používá na ekzémy a jiná kožné onemocnění. Dobrou službu prokáže i při popáleninách a omrzlinách. Esenciálním olejem se dají ovonět kosmetické výrobky.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here