Řečík lentišek je vytrvalý stálezelený keř, který po několika letech od výsadby produkuje pryskyřici, které se říká masticha. Z ní se pak vyrábí esenciální olej.
Jak keř vypadá
Řečík lentišek (Pistacia lentiscus) dorůstá maximálně 5 metrů výšky. Rozvětvuje se nízko u země a má střídavé listy. Zajímavostí je růžově zbarvené dřevo větví. Květy jsou jednopohlavné – samičí žluté a samčí načervenalé. Plodem je peckovice.
Kde keř roste
Keř je rozšířen po celé jižní Evropě, v severní Africe a jihozápadní Asii.
Jak se získává pryskyřice
Pryskyřice se získává z keřů starých aspoň 6 let a dá se odebírat až do cca 70 let věku stromu. Poté už je tvorba pryskyřice jen velmi malá. Více pryskyřice produkují samčí keře. Ovšem i výnos jednotlivých keřů je ovlivněn polohou a kvalitou půdy. Pryskyřice se získává tak, že se keři nařízne kůra a vytékající pryskyřice (masticha) se sbírá do nádob. Pryskyřice na vzduchu tuhne.
Využití pryskyřice
Masticha se používala již starověku. Protože na vzduchu tuhne, byla často využívána jako žvýkačka pro osvěžení dechu. V kostelech byla využívána jako kadidlo. Také pomáhá při léčbě trávicích problémů, snižuje cholesterol a krevní tlak. Přidává se do likérů, parfémů, na Blízkém východě je přidávána i do cukrovinek.
Esenciální olej
Destilací se dnes z mastichy vyrábí esenciální olej. Poznáte jej podle žluté barvy a dřevité vůně připomínající borovici. Výhodou oleje je jeho nedráždivost. Používá se na léčení chorob dýchací soustavy (inhalace), zevně se používá na ekzémy a jiná kožné onemocnění. Dobrou službu prokáže i při popáleninách a omrzlinách. Esenciálním olejem se dají ovonět kosmetické výrobky.