Odvar ze zázvoru – příprava a zdravotní přínosy

„Všechno dobré se nachází v zázvoru,“ uvádí jedno staré indické přísloví. Proto Ayurveda často označuje zázvor jako univerzální lék. Tradiční čínská medicína se na zázvor obrací z lékařského hlediska, protože obnovuje Yang, neboli horkou energii. V současnosti produkují státy Indie a Čína většinu zázvoru pro celý svět, protože zázvor roste nejlépe v teplých oblastech. Tento aromatický kořen byl po dlouhá léta používán v tradičních i západních léčebných systémech k přípravě čaje. Zázvorový čaj s sebou přináší řadu významných přínosů pro zdraví. Pokud si připravíte zázvorový čaj ve formě odvaru, můžete se těšit větším zdravotním přínosům.

Zdravotní přínosy zázvorového odvaru

Vědci tvrdí, že aktivní těkavé oleje a šiplavé sloučeniny fenolu, dávají zázvoru jeho sílu. Odvar vyrobený ze zázvoru má vysoké množství vitamínu C a aminokyselin, stejně jako různé stopové prvky, jako je vápník, zinek, sodík, fosfor a mnoho dalších. Zde jsou jen některé výhody pití zázvorového odvaru (čaje):

 • Pomáhá tělu absorbovat živiny.
 • Pomáhá zmírnit bolesti žaludku.
 • Pomáhá při hubnutí.
 • Bojuje proti vzniku rakoviny.
 • Zlepšuje krevní oběh.
 • Zlepšuje trávení jídla.
 • Pomáhá řídit hladiny glukózy.
 • Zvyšuje produkci žaludeční šťávy.
 • Chrání před Alzeheimerovou chorobou.
 • Otevírá dýchací cesty při nemocech.
 • Zmenšuje artritický zánět.
 • Uvolňuje menstruační potíže.
 • Uvolňuje stres.
 • Podněcuje chuť k jídlu.

Jak si připravit zázvorový čaj?

Chcete-li si připravit 1 litr zázvorového čaje, nakrájejte na větší kusy asi 5 cm dlouhý zázvor a vložte jej do hrnce. Zalijte litrem vody a přiveďte k varu. Poté snižte teplotu a nechte 15 minut vařit. Sceďte a tekutinu nalijte do termosky nebo skleněné nádoby. V případě potřeby můžete ohřát.

Jak připravit odvar ze zázvoru?

Příprava odvaru je dost podobná přípravě čaje, rozdíl spočívá v tom, že zázvor necháme naležet delší dobu. Budeme potřebovat kořen zázvoru o délce asi 5 cm, který nakrájíme nahrubo. Dáme jej do uzavíratelné nádoby s objemem nejméně 1 litr a zalijeme litrem horké vody. Nádobu uzavřeme a necháme přes noc odležet. Druhý den slijeme a můžeme podávat buď ve studené, nebo znovu ohřáté formě.

Zázvorová léčba

Zázvorový čaj nebo odvar ze zázvoru nemusíte užívat jen v případě zdravotních obtíží. Užívat si jej můžete pravidelně – jeden šálek zázvorového čaje denně posílí vaši imunitu a působí jako prevence. Zázvor je úžasná rostlina, takže se snažte užívat si její kouzlo co nejvíce.   bylinkopedie nákup produktů

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here