Pýr plazivý: Co a proč sbírat? Pozor na možnou záměnu

pyr
Zdroj foto: Rasbak, CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons

Pýr plazivý: Kam se vypravit, a hlavně kdy na sběr pýru? Proč ho v případě výskytu na zahradě využít a nepovažovat za obtížný plevel? S jakými zdravotními problémy bylina pomůže?

Bylina i zatracovaný plevel

Pýr plazivý je trvalkou s dlouhým, bělavým, větveným oddenkem. Z něj vyrůstají přímá a hladká stébla. Listy jsou dlouhé, čárkovité, drsné a ploché. Klásky má rostlina dvouřadé a poměrně řídké. Plodem je nahnědlá obilka. Rostlina se vyskytuje na celé severní polokouli. U nás je považována spíše za nepříjemný plevel, který se nachází v zahradách, na polích, v příkopech apod. Rozhodně se nejedná jen o plevel, ale naopak léčivou rostlinu, která stojí za pozornost.

Čas sběru a možné riziko záměny

K bylinkářským účelům se rostlina sbírá na podzim v dopoledních hodinách. Jako potravinu ji však lze sbírat po celý rok. Po sběru je třeba oddenek rychle umýt pod tekoucí vodou a dát sušit na slunné místo nebo při umělé teplotě do 40 °C. Je třeba pravidelně obracet. Po řádném usušení hermeticky uzavřete v láhvi. Pokud zjistíte, že i tak natáhl vzdušnou vlhkost, přesušte jej na topení.

Pokud vám neroste pýr na zahradě a vydáte se na sběr do přírody, tak pozor na případnou záměnu. Některé trávy totiž vypadají velmi podobně jako pýr, například jilek mámivý. Nicméně spolehlivým a jistým poznávacím znamením je jeho podzemní část.

Bylina známá už ve středověku

Už ve středověku se rostlina používala k léčbě zánětu močového měchýře, bolestivého močení a odstranění retenční vody. Odvarem z pýru se kropily místnosti, které se tímto měly očistit od zlých duchů nebo negativních vibrací.

oddenek pyru
Zdroj foto: Rasbak, CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons

Léčivé účinky a maximální denní dávka

Doporučená maximální dávka na den je 100 gramů. Při tomto dávkování je pýr zcela bezpečnou bylinou. Pro svůj obsah inzulinu je ideálním doplňkem pro diabetiky, neboť snižuje hladinu cukru v krvi. Jedná se o léčivku, která rovněž pročistí tělo a zbaví škodlivých látek. Dodnes je osvědčenou podpůrnou pomocí při zánětu močového měchýře.

V rámci zevního použití je pýr účinný při kožních problémech, vyrážce, ale také revmatismu či hemoroidech. Jelikož má pozitivní vliv na játra, doporučuje se podávání nejen léčebně, ale i preventivně v období, kdy užíváte léky, které by mohly játra poškozovat.

Oddenek pýru skvěle poslouží jako zelenina. Můžete ho přidat do salátů, rizota, těstovin, apod.

Zdroj: rehabilitace.cz, bylinkyprovsechny.cz

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here