Pýchavka je houba, kterou řadíme mezi větší úlovky a většinou si ji na první pohled nespleteme s ničím jiným. Její nález nás potěší o to více, že obvykle nebývá na místě sama. Věděli jste, že má i účinky na naše zdraví?
Pýchavka obrovská nebo také vatovec obrovský (Langermannia gigantea) je oblíbená delikatesa, kterou najdeme od června zhruba do listopadu na okrajích lesů, loukách, občas ji můžeme najít i v zahradách. Dobrým vodítkem je místo, kde se nachází hustý porost kopřiv. Má ráda humosní půdu. Pokud máte ve svém okolí například teletník či vepřín, tam se jí taky bude dařit.
Svoje druhové jméno nezískala jen tak, skutečně může narůst do velkých rozměrů, na dálku připomíná chuchvalec vaty. Dobrou zprávou pro sběrače je, že málokdy roste osamocena, a tak máte o zásobu postaráno.
Plodnice má kulovitý tvar a narůstá od 10 do 50 cm, jsou popisovány i mnohem větší kousky. Nejprve má dužina bílou barvu, později dozrávají výtrusy a získává žluté až olivové tóny. Sbírá se v období, kdy je bílá, později už se rozpadá na šedou hmotu. Pýchavka dorůstá poměrně rychle, plné velikosti může dosahovat už za týden nebo 9 dní.
Pokud objevíte místo s houbami, další rok je tam pravděpodobně najdete také. I když je v prodeji sadba, na zahradách se jí příliš nedaří. Jen pokud má někdo zahradu s humosní půdou a vyšším obsahem dusíku, může patřit mezi šťastlivce s vlastní sklizní.
Jaké má účinky
V lidové medicíně se prášek z výtrusnic používal na zastavení krvácení, hlavně po operaci nebo amputacích. Je vhodný například na vysušování hnisavých a mokvajících ran. Také pomáhá při chronickém zánětu střev, kožních chorobách, anemii, chronickém zánětu mandlí a hltanu. Tlumí sexuální apetit (antiafrodisiakum). Je také používán v homeopatii.
Pýchavkové kapky: 3 lžíce pýchavky, 300 ml 60 % kvalitního alkoholu.
Pýchavku nakrájíme na drobné kousky, zalijeme alkoholem a ponecháme 14 dní louhovat. Denně protřepeme. Nakonec scedíme, užívá se 2x denně 25 kapek po dobu tří týdnů. Kapky kapeme nejlépe do sklenice s vodou.
Obklad: Pýchavku paličkou rozmělníme na hmotu, dáme do plátna a přiložíme na postižené místo. Ovážeme a necháme hodinu působit.
Lidé, kteří mají předepsány léky na ředění krve, by měly užívání konzultovat s lékařem.
Pýchavka v kuchyni
Jejich „maso“ je velmi chutné. Sbírají se, dokud jsou bílé, jakmile začnou měnit barvu, už nejsou vhodné. Chuťově jsou přirovnávány k hermelínu či tavenému sýru. Nejobvyklejší je asi úprava na řízky. Pokud se vám podaří najít skutečně velký kousek, máte o zásobu řízků postaráno.
Jiní mají pýchavku naopak rádi ve smažené formě, například „na mozeček“ nebo v pivním těstíčku. Výborná je do polévek a omáček.