Pupava bezlodyžná léčí záněty močového ústrojí a dezinfikuje trávicí trakt. Najdete ji i v přírodě.

pupava

Pupava je léčivka, kterou můžeme najít i v naší přírodě. Listy se podobají bodláku s květním úborem uprostřed. Vyskytuje se na sušších loukách, mezích a stráních. Působí močopudně a podporuje vylučování škodlivin z těla.

Pupava bezlodyžná (Carlina acaulis) je nízká, vytrvalá bylina, vyskytující se ve střední a jižní Evropě. U nás se vyskytuje roztroušeně i hojně, záleží na území. Někde i zcela chybí, celkově je pupava v přírodě na ústupu.

Má velmi krátkou lodyhu, asi jen 1 – 3 cm, vzácněji je vyšší. Vykrajované listy jsou uspořádány v přízemní růžici. Listy jsou pichlavé a vlnaté, podobají se bodláku. Uprostřed listové růžice se nachází jediný květní úbor, velikosti 4 – 6 cm. Složený je z bílých až nahnědlých trubkovitých květů. Bílé zákrovní listeny jsou hygroskopické, při deštivém počasí se ohnou a chrání tak květní lůžko. Plodem je nažka s chmýrem. Kvete v období červen – září.

Nejčastěji ji najdeme na suchých loukách, stráních, mezích, pastvinách a v lesních lemech. V minulosti byla pupava používána jako léčivka a dokonce jako zelenina. Jedlé je lůžko květního úboru, které chutná jako kedlubna.

Jak má léčivé účinky

K léčebným účelům se využívá kořen pupavy, vykopává se na jaře nebo na podzim. Kořen se po vyrýpnutí omyje, rozdělí na menší kousky a suší se ve stínu. Má hořkou chuť a trochu nepříjemně páchne. Má tendenci vlhnout, proto se ještě někdy uměle dosuší, teplota by však neměla přesáhnout 400 C.

Zajímavostí je, že se dříve využíval pro výrobu kysaného mléka, díky enzymům v pupavě obsažených.

Jedlé lůžko se může připravit uvařené v osolené vodě, posypané sýrem a polité máslem, ve kterém jsme rozmačkali česnek. Květní lůžka se sbírají na počátku května.

  • Pupava má využití v urologii – močopudné a dezinfekční účinky, podává se při infekcích močového ústrojí.
  • Urychluje vylučování odpadních látek z těla.
  • Nachází uplatnění při horečnatých onemocněních, bakteriálního i virového původu.
  • Využívá se při léčbě zánětů a zahlenění dýchacích cest.
  • Na hnisavé kožní afekce, ekzémy a plísňové choroby se aplikuje ve formě koupele.
  • Pupava pomáhá proti střevním parazitům.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here