Léčivé protěže v ČR – ve hře není jen alpská, pomoci vám může i obyčejný „plevel“

protez
Zdroj foto: commons.wikimedia.org                        protěž žlutobílá

Není protěž jako protěž. To bylo jasné už alpínkářům, kteří si na své zahrádky snaží vybrat ten nejvhodnější druh. Ovšem zatímco do celkového efektu je nejvíce ceněna protěž alpská (Leontopodium alpinum), lidová medicína dává přednost jiným želízkům v ohni.

Pokud bychom se chtěli držet striktní botanické správnosti, měli bychom výše zmíněné protěži říkat spíše plesnivec alpský. Patří totiž do čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae), ovšem většina dalších protěží si pro sebe zabírá konkrétní rod Gnaphalium, jež bývá pro větší přehlednost často členěn do několika menších rodů (byť se o jejich přesně určení botanici stále přou).

bylinka
Zdroj foto: Stefan.lefnaer, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons    Protěž bažinná

Právě tady najdeme třeba protěž žlutobílou (Pseudognaphalium luteoalbum) nebo protěž

bažinnou (Gnaphalium uliginosum syn. Filaginella uliginosa). A pokud v říši rostlin ještě chvíli zůstaneme, zjistíme, že jde o rostlinky velmi blízce příbuzné s rodem smil (Helichrysum).

Protěž bažinná a žlutobílá vám mohou přinést velmi zajímavé zdravotní účinky

Pro tentokrát protěž alpskou zcela vynecháme. Je u nás totiž chráněná a i v dobře zavedených skalkách se jen zřídkakdy povede vypěstovat takové množství těchto nevšedních krasavic, aby stálo za to je sbírat. Ovšem protěž bažinná roste leckde jako plevel a vcelku dobře pochodíte i s tou žlutobílou.

Protěž bažinná nabízí pestřejší škálu efektů

Jde o typickou rostlinu ruského lidového léčitelství, ovšem hojně se uplatní u nás. Z jejích účinků lze jmenovat především protizánětlivé a antiseptické účinky, lepší hojení kůže a sliznic, zmírnění nežádoucího napětí hladkého svalstva, pomoc při průjmu a migrénách, léčbu hemoroidů, účinek na oběhový systém a podporuje žádoucích imunologických procesů.

Její příprava je velmi jednoduchá. Nejčastěji se používá ve formě infuze. A jak na ni? Příprava infuze z protěže bažinné je velmi jednoduchá. Budete potřebovat jen 1 lžíci sušené bylinky a hrnek horké vody. Bylinku zalijte ve smaltované misce nebo hrnci a tu vložte do horké vodní lázně. Nyní stačí 15 minut počkat a máte hotovo.

Poté přeceďte a odměřte získané množství. To doplníte převařenou vodou do objemu 250 ml (původní objem) a máte hotovo. Infuze z protěže bažinné se užívá jako přísada do koupele nejvýše třikrát do týdne nebo v množství jednoho šálku denně (ve dvou dávkách) po dobu tří týdnů.

Měli byste vědět: Infuzi je možné po dobu dvou dní uchovávat v chladu – nejlépe v lednici. Poté již ztrácí své léčivé účinky. Sušená protěž bažinná si pak při správném skladováním zachovává svůj léčebný potenciál po dobu tří let.

bylinky
Zdroj foto: Daniel Schwen, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons             Protěž alpská

Hodit se může i odvar

Nemáte čas připravovat vodní lázeň? Pak vezměte dvě lžíce sušené nati a zalijte je v hrnci 300 horké vody. Přiveďte k varu a 5 minut vařte. Po 15 minutách sceďte a máte hotovo. Odvar se používá podobně jako infuze. Oba tyto léčebné produkty vás pak potěší svou příjemnou vůní i lákavou jemně nasládlou chutí. Protěž bylinná se z toho důvodu uplatní i v čajových směsích, do nichž dodává příjemný chuťový podtón.

Alkoholová tinktura z protěže a aronie

Máte potíže se zažíváním? Trápí vás častý průjem, hemeroidy nebo křeče? Vyzkoušejte alkoholovou tinkturu z protěže bylinné a aronie (temnoplodec, černý jeřáb). Budete potřebovat jeden díl čerstvých plodů aronie a jeden díl čerstvé nati z protěže. Obojí zalijte vhodným alkoholem (vše musí být ponořeno) a nechte v teple a temnu 14 dní odpočívat. Každý den protřepejte. Po této době přeceďte, plody i nať ještě dobře vymačkejte a užívejte po kapkách 2-3x denně (1 kapka na 10 kg tělesné hmotnosti). Obtíže by se měly brzy upravit.

Protěž žlutobílá působí zejména proti bakteriím

Milovníkům alternativního zahradničení není protěž žlutobílá (Pseudognaphalium

luteoalbum) tak úplně neznámá. Mimo opečovávané záhonky se s ní však bohužel téměř nesetkáme ze své původní domoviny ve Středozemí se totiž do střední Evropy dostává jen vzácně (v ČR je dokonce řazena mezi kriticky ohrožené druhy).

Nejvíce ceněny jsou u ní přírodní flavonoidy, jež se ukazují jako velmi účinné proti některým plísním a bakteriím. Díky své jemně nasládlé chuti se používá i jako syrová zelenina do salátů, přičemž její léčebné účinky se v této formě násobí. Účinnější je jen jako alkoholová tinktura. A právě proto vás tohoto pomocníka naučíme připravovat.

Tinktura z protěže žlutobílé

Pokud se rozhodnete pěstovat tuto rostlinku doma na záhonku, nejste v jejím použití nijak omezeni. Natrhejte čerstvou nať v době květu (vykvétá od července až do poloviny října), dobře ji operte a očistěte a napěchujte do menší skleničky. Poté ji zalijte kvalitním alkoholem a nechte v temnu stát tři týdny.

Hotovou alkoholovou tinkturu přeceďte a používejte při problémech s plísněni, bakteriemi nebo kvasinkami v množství 1 lžičky 2-3x denně. Tinkturu vždy rozmíchejte ve sklenici čisté vody, nikdy ji neužívejte jen tak!

Další druhy léčivých protěží

Jak jsme už předeslali, rod Gnaphalium je poměrně obsáhlý. A patří do něj tedy i mnoho dalších protěží, jež se mohou chlubit i léčivými účinky. Pojďme si je tedy pro úplnost alespoň krátce představit.

Pseudognaphalium affine (dříve byla botaniky označována jako poddruh protěže žlutobílé), Pseudognaphalium obtusifolium či Pseudognaphalium viscosum. S těmito bylinkami se setkáváme spíše v přírodních přípravcích, vycházejících z léčitelství Severní Ameriky, případně u těch, odkazujících na ruské léčitelské tradice. Pěstovat se u nás bohužel prakticky nedají.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here