Protěž bažinná

Česky:
Protěž bažinná
Latinsky:

Gnaphalium uliginosum syn. Filaginella uliginosa

Slovensky:

Protěženka bažinná

Když se řekne protěž, obvykle si vybavíme tu alpskou (Leontopodium alpinum), ovšem zavítáme-li do vod lidového léčitelství, pak nám skvělou službu udělá i její méně známá sestřička. Je to tradiční rostlina ruského lidového léčitelství a také lékařství. A na co všechno se protěž bažinná hodí?

protez bazinna
Zdroj foto: Krzysztof Ziarnek, Kenraiz, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Léčivé účinky

působí svíravě,

má protizánětlivé a antiseptické účinky,

dokáže urychlit proces tělesné regenerace,

zrychluje hojení kůže a sliznic,

léčí vředy trávicího traktu,

roztahuje cévy,

mírní napětí hladkého svalstva,

působí bakteriostaticky,

zpomaluje srdeční pulz,

podporuje srážlivost krve,

upravuje peristaltiku střev,

pomáhá při průjmu,

pomáhá proti migrénám,

upravuje anginu pectoris,

pomáhá proti křečím hladkého svalstva a dělohy,

léčí hemoroidy,

používá se externě (ve formě krémů, obkladů, odvarů a olejových či alkoholových extraktů) při léčbě špatně se hojících ran, popálenin a vředů,

pyšní se příznivým účinkem na oběhový systém,

podporuje imunologické procesy,

pomáhá proti pocení rukou a nohou,

uplatní se při léčbě počátečního stadia hypertenze,

má hypotenzní a vazodilatační účinky

a homeopatická léčba ji pak doporučuje jako skvělý prostředek na ischias.

Použití a přípravky

Jde o rostlinu (někdy nesprávně popisovanou také jako bažinatá tráva) rozšířenou ve všech mírných a chladných oblastech Eurasie. Najdeme ji tedy na územích od Velké Británie a Portugalska (včetně Islandu) až po Japonsko a Koreu. V lidové medicíně je protěž bylinná velmi oblíbená zejména v bývalých republikách Sovětského svazu, a také v oblasti východní a západní Sibiře, a samozřejmě také na Kavkazu či Dálném východě.

Nabídne především množství účinných látek v čele s karotenem (až 55%), flavonoidy, fytosteroly, alkaloidy (gnaphalin), taniny (4%), pryskyřicemi (až 16%), éterickými oleji (0,05%), vitamíny B1 (thiamin) a K a kyselinou askorbovou (vitamín C).

Pokud se podíváme na její terapeutický účinek, bude podle rozdělení účinných látek „zaškatulkován“ takto: vlivem vitamínů (provitamin A – karoten) se v našem těle zlepšují a urychlují některé imunologické procesy, flavonoidy, pryskyřice a taniny se podílejí na rychlejším hojení kůže a sliznic, taniny pak navíc působí i svíravě.

Jak na správný sběr

Aby však byly všechny účinné látky protěže bažinné zachovány na maximum, je nutné přistoupit k jejímu sběru ve správný čas. A jak na to? Sbírá se nať, a to během období květu rostliny (červen až říjen). Tradičně je doporučeno vykopání celé rostliny, očištění kořenů od přebytečné půdy a následné sušení vcelku ve stínu na čerstvém vzduchu. V prvních dnech je vhodné ji obracet i několikrát za den, později se frekvence snižuje.

Není-li možné sušení protěže bažinné na čerstvém vzduchu (kupříkladu za špatného počasí), lze použít i speciální sušárny ( s teplotou okolo +40 ° C) nebo je možné postupné vysoušení v suchém podkroví. Je-li tato bylinka nasušena správně, pak si zachovává své léčivé vlastnosti po dobu tří let.

Náš tip: Aby nedošlo k poškození přirozené populace protěže bažinné, měly by být během sklizně ponechány 2-3 rostliny na metr čtvereční.

Jak na přípravu léčivých přípravků z protěže bažinné

Možností existuje celá řada. Prim obvykle hrají infuze nebo odvary, ovšem velmi účinné mohou být i olejové nebo alkoholové extrakty.

Infuze z protěže bažinné

Nasypte deset gramů sušené bylinky do vhodné nádoby a zalijte 250 ml horké vody. Nádobu zakryjte víkem a vložte ji na čtvrt hodiny do běžné vodní lázně (stejnou používáme kupříkladu k rozpuštění čokolády). Poté infuzi ochlaďte na pokojovou teplotu, důkladně přeceďte a bylinky ještě přetlačte přes vhodné plátýnko. Dolijte převařenou vodou do objemu 250 ml a použijte.

Infuze (nejlépe ve formě koupele) vám skvěle pomůže se zvýšeným pocením rukou a nohou. Stačí ji přidat do koupele 2-3x týdně.

A co s nespotřebovaným léčivým přípravkem? Infuzi z protěže bažinné je možné uchovat na tmavém chladném místě po dobu dvou dnů (později ztrácí své léčebné účinky). Lze ji použít také jako hypotenzivní a protizánětlivé činidlo a to v množství půl šálku dvakrát denně. Jde o maximální dávku, doporučujeme začínat s množstvím polovičním a sledovat reakci organismu. Užívejte nejvýše tři týdny.

proteze
Zdroj foto: Jerzy Opioła, CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons

Odvar z protěže bažinné

Budete potřebovat dvacet gramů suché bylinky. Ty zalijte asi 300 ml vroucí vody a nechte na mírném ohni převářet po dobu pěti minut. Poté odstavte z plamene a nechte odpočívat asi dvě hodiny. Používejte stejně jako infuzi.

Měli byste vědět: infuze i odvar z protěže bažinné mají velmi zajímavou a příjemnou vůni a nelze jim upřít ani nevšední a trochu nasládlou chuť. Není tedy nutné bát se nepříjemných chuťových vjemů.

Olejový extrakt z protěže bažinné

Jde o opravdu nenáročný recept. K ruce si vezměte šest gramů sušené bylinky. Zalijte ji 200 ml jakéhokoli rostlinného oleje (nejlépe se hodí olivový) a nechte v temnu a chladu odpočívat. Za běžných okolností trvá výroba olejového extraktu deset dní. Každý den se protřepává a poté se ještě přefiltruje přes plátýnko. Olejovým extraktem se ošetřují zejména špatně se hojící rány, popáleniny a vředy.

Výroba léčivé masti z protěže bažinné

Nejdříve si vytvořte extrakt. Za tímto účelem použijte jakýkoli (nerafinovaný) olej. Zalijte s ním čerstvou nebo sušenou byliny (jeden díl sušené nebo dva díly čerstvé byliny na tři díly oleje) a nechte minimálně 14 dní odpočívat v temnu při pokojové teplotě. Denně protřepávejte. Poté extrakt smíchejte s kakaovým máslem, lanolinem nebo libovolnými živočišnými tuky. Použijte k ošetření kožních obtíží, skladujte v chladu (klidně i v lednici).

Měli byste vědět: do masti můžete přidat extrakty z dalších bylin s podobným účinkem. Patří mezi ně například třapatka nachová nebo také třapatkovka nachová (Echinacea purpurea), řebříček obecný (Achillea millefolium), měsíček lékařský (Calendula officinalis) a jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata).

Směs při onemocněních dýchacích cest a plic

1 polévková lžíce protěže bažinné (Gnaphalium uliginosum syn. Filaginella uliginosa)

2 polévkové lžíce pupenů borovice lesní (Pinus sylvestris)

1 lžička tymiánu obecného (Thymus vulgaris)

1 lžička jitrocele kopinatého (Plantago lanceolata)

Směs zalijte hrnkem horké vody a nechte 10 minut louhovat. Po scezení vypijte. Užívejte 2-3x denně podle potřeby.

Měli byste vědět: v ruských lékopisech je vedena jako zcela oficiální léčivá droga a to pod označením „Herba Gnaphalii uliginosi“ alias nať protěže bažinné.

O protěži bažinné

Jde o běžnou rostlinu, vyskytující se na většině území Evropy (zavlečena ovšem byla i do USA, Kanady či Grónska). Nejčastěji ji najdeme na okrajích polí a listnatých lesů, někdy také podél lesních cestách a někdy rovněž u jezer a rybníků (ráda porůstá zejména bahnitá dna vypuštěných rybníků). Má ráda hlinitopísčitou půdu, ale není vybíravá a dařit se jí bude květináčích či běžně v zahradách. Nejraději roste na plném slunci. U nás je klasifikována obvykle jako mírný polní plevel setkat se lze i se slovenským označením protěženka bažinná. Nejvíce rozšířena je v rybníkářských oblastech na jihu ČR.

Je to jednoletá rostlina s výškou do 30 centimetrů, byť v nepříznivých podmínkách leckdy dorůstá pouze 5 centimetrů. Její stonek je vzpřímený a chlupatý, u báze se rozvětvuje. Chlubí se drobnými podlouhlými listy, porostlými šedavými chloupky. Její květy jsou žlutobílé, velmi malé, uspořádané v několika řadách (objevují se od června do října). Právě v tomto období je sbíraná nať nejúčinnější.

Plodem je nažka zelenožluté až zelenošedé barvy, podlouhlého a válcovitého tvaru, zakončeného jakýmsi zobákem. Semena se šíří větrem (rostlina se rozmnožuje výhradně generativně). Není bez zajímavosti, že její semena mohou během procesu sušení vyklíčit. Na dotek vydává poměrně příjemnou vůni, jež je značně výraznější v horkých dnech. Může vám trochu připomínat kafr. Bývá opylována vosami.

Kontraindikace

Nepoužívejte v případě, že trpíte hypotenzí (konzultujte s lékařem), zvýšenou srážlivostí krve, žilními sraženinami, žlučovými kameny či bradykardií. Protěž bažinná není vhodná ani během těhotenství a kojení.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty