Proskurník lékařský: V říjnu můžete vyrazit na sběr kořene proskurníku lékařského. Jak ho správně sušit a k jakému účelu využít? S čím vším vám pomůže tato bylina, která má stálé místo nejen v lidovém léčitelství?
Proskurník pochází ze Středomoří. Roste v řadě oblastí Evropy i Asie. Vyskytuje se i u nás. Tudíž si ho můžete natrhat ve volné přírodě, ale také pěstovat na zahradě. Jak na to?
Pěstování proskurníku lékařského
Nejde totiž jen o léčivku, ale také okrasnou rostlinu. Ke klíčení by mělo docházet v chladu, tudíž ideální, když jej zasadíte na podzim. Jde o mrazuvzdornou rostlinu. Vhodná je lehčí půda. K úplnému vyklíčení dojde na jaře. Rostlina pokvete pak v průběhu letních měsíců. Květy se vyznačují světle růžovou až nafialovělou barvou. K tomu rostlina potřebuje dostatek světla a dostatečně prohnojenou půdu. Jedná se o vytrvalou rostlinu, která dorůstá někdy až 1,5 m.
V minulosti byla ceněnou léčivkou, ale nacházela pestré využití. Z kořene se vyráběly oblíbené cukrovinky, oproti tomu z lodyhy se v omezené míře vyráběl papír. Pro léčivé účinky se používá zejména kořen, ale někdy i listy a květy.
Sběr a sušení kořenu
Listy se sbírají v červnu a červenci, květy v červenci a srpnu a v říjnu je možné sbírat kořen. Ten se právě nejvíce používá k léčebným účelům, neboť obsahuje řadu prospěšných látek i minerální soli. Před sušením je třeba zbavit kořen žlutohnědého korku a kůry. Pak ho rozpůlit nebo rozčtvrtit. Po usušení by měl mít bílou barvu.
Účinné využití kořenu
Připravit lze macerát či odvar. Macerát si připravíte tak, že 4 lžičky drobně řezaného usušeného kořene zalijete 2 sklenicemi horké vody a necháte louhovat přes noc. Ráno přecedíte, přihřejete a popíjíte po celý den.
Odvar si uděláte následovně, že vložíte řezaný kořen do studené vody, přivedete k varu a 5 až 10 minut povaříte. Pak ještě nechte cca 15 minut louhovat.
Léčivé účinky aneb s čím vším bylina pomůže
Proskurník lékařský pomůže při nemoci průdušek, kataru průdušek, kašle, žaludečních vředech, dvanáctníkových vředech, nemoci dýchacího systému, ekzému kůže, zánětu dutiny ústní, jaterních skvrnách.
Zdroj: bylinkyprovsechny.cz, ireceptar.cz