Pomněnka nevytváří jen něžnou modrou podívanou, ale má i léčivé účinky

pomnenky
Zdroj foto: pixabay

Pomněnka: Pomněnku zná většina z nás jako něžnou rostlinu s drobnými, modrými kvítky. Jsou velice efektní, dají se pěstovat na záhonku i v truhlíku, nejlépe vyniknou ve skupinách. Víte, že pomněnka umí i léčit?

Rod pomněnek zahrnuje okolo 80 druhů po celém světě. Většinou mají podobné léčebné účinky. V přírodě ji nejčastěji potkáme v prosvětlených lesích, na pasekách, na březích potoků. Byly vyšlechtěny kultivary různých barev. I u nás se můžeme setkat s několika druhy pomněnek.

Pomněnka lesní (Myosotis sylvatica)u nás ji najdeme téměř na celém území roztroušeně až hojně. Vyrůstá do výšky 10 – 40 cm, Květy jsou drobné, složené ze zvonkovitého kalichu, pětičetné, barvy světle modré. Najdeme ji v lesních mýtinách, prosvětlených lesích, na horských loukách.

Pomněnka hajní (Myosotis nemorosa) – lodyha je obvykle větvená v horní polovině, dosahuje výšky 20 – 40 cm. Vyskytuje se na bahnitých březích, u lesních pramenů, na vlhkých loukách, v příkopech lesních cest. Barva květů modrá.

Pomněnka rolní (Myosotis arvensis) – roste jako polní plevel, nejčastěji v obilninách, podél komunikací, na vinicích i zahrádkách. Lodyha je přímá, tuhá a větvená. Dorůstá výšky 15 – 60 cm. Květní vijany jsou bohaté, barva květů modrá, vzácněji růžová.

Pomněnka bahenní (Myosotis palustris) – roste na bahnitých březích, vlhkých až záplavových loukách. Dorůstá výšky 30 cm, lodyha dost často ve spodní části koření. Květy jsou modré se žlutým okem. Vijany jsou mnohokvěté, samotné květy větší.

Pomněnka drobnokvětá (Myosotis stricta) – u nás ji najdeme roztroušeně, častěji v teplejších oblastech. Roste na suchých, kamenitých stráních, na mezích a při okrajích cest. Je vysoká 10 – 30 cm, Vijany jsou mnohokvěté, kalich je trubkovitý, barva květů světle modrá.

pomnenka
Zdroj foto: pixabay

Účinky pomněnky na naše zdraví

  • uplatňuje se při kožních zánětech
  • napomáhá při otocích lymfatických cest
  • obsahuje draslík, podporuje činnost srdce
  • napomáhá při krvácení z nosu
  • reguluje ph krve

Co sbírat a kdy?

pomněnky sbíráme květ a list. Čaj si připravíme z 1 lžíce pomněnky, přelitím 250 ml vody.

Doma si můžeme vyrobit tinkturu. Nasekanou pomněnku dáme do sklenice a zalijeme nejméně 40 % lihem. Poměr je zhruba 140 g bylinky na 1l lihu. Každý den protřepeme a chráníme před světlem. Necháme působit přibližně 10 dní a přecedíme. Obvykle se držíme dávky 1 kapka na 1 kg tělesné hmotnosti, rozdělené do tří dávek za den.

Pozor na záměnu s jinými bylinkami

I když je pomněnka poměrně nepřehlédnutelná, jsou rostliny, které se jí velmi podobají a je snadné ji zaměnit.

Brunnera macrophylla
Foto: Denis.prévôt / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)     Brunnera

Pomněnkovec (Brunnera) – je velmi nápadně podobný pomněnkám, tvarem a barvou květů, liší se však listem. Využívá se jako půdo-pokryvná rostlina.

Pupkovec (Omphalodes) – podoba s pomněnkou je opravdu značná, vykvétá brzy zjara. Pro svou podobnost je někdy označován jako vytrvalá pomněnka. Využívá se jako půdo –  pokryvná trvalka.

Omphalodes verna
Foto: IKAl / CC BY-SA (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)    Omphalodes

Vypěstujte si vlastní úrodu pomněnky

Pomněnku si můžete snadno vypěstovat doma. Ať už pro léčivé účinky nebo jen jako potěchu oka.

Semínka se vysévají od května do července, sazeničky se vysazují na podzim. Nejlépe se jí bude dařit na polo-stinném místě.

 

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here