Pomerančový džus je velmi prospěšný, na lačno vám však může ublížit

dzus
Zdroj foto: envato

Pomerančový džus: Pomeranče máme spojeny zejména s velkou zásobou vitamínů. I v našich končinách patří k nejoblíbenějším druhům konzumovaného ovoce, a to i přes to, že je musíme pracně dovážet. Ne vždy nám však pouze prospívají.

Problém není v pomerančích jako takových, ale spíš v produktech, které se z nich vyrábějí. Velmi diskutabilní je například pomerančová šťáva s minimem vlákniny. Jak si ji dopřávat správně, a kdy se jí pro jistotu vyhnout úplně?

Pomeranče jako zásobárna vitamínu C a dalších látek

Vitamín C patří určitě mezi největší benefity. Je totiž v našem těle nezbytný pro správnou funkci imunitního systému (podporuje tvorbu bílých krvinek), podílí se na syntéze kolagenu důležitého pro kosti a klouby a v neposlední řadě jde také o silný antioxidant. Chrání tak naše buňky před útoky volných radikálů, a tím i před předčasným stárnutím a poškozením.

A najdeme v něm také flavonoidy, které mají příznivý vliv na naši pokožku a pomáhají v těle proti zánětům. To ocení zejména lidé trpící akné, ale astmatici, revmatici apod. Na lepším stavu pleti se podílí samozřejmě i zvýšená produkce kolagenu.

A co byste ještě měli vědět? Látky v pomerančovém džusu snižují cholesterol v krvi a to zejména ten „špatný“ LDL (byť se od tohoto označování pomalu ustupuje) a naopak dávají přednost tomu „hodnému“ HDL. Všeobecně pomáhají mezi nimi nastolit tolik žádoucí rovnováhu.

Není všechno cukrové zlato, co se třpytí

Ovšem u pomerančů bychom našli i další nevýhodu – vysoký obsah cukru. Ve chvíli, kdy je konzumujete celé, pak to takový problém není. Nesmíte jich samozřejmě sníst 10 denně, ovšem všeobecně platí, že dužina a v ní obsažená vláknina pomáhají vstřebávání cukru zpomalovat. Velkým problémem nejsou ani smoothie s dužinou, ovšem čerstvě vymačkaná šťáva by ho už představovat mohla.

Zkusíme to s trochou čísel – ve 100 ml čerstvé pomerančové šťávy najdete cca 9,5 gramů cukru, což je přibližně jedna polévková lžíce. A oblíbená Coca-Cola? Ta se pyšní jen jedním gramem navíc. A i když jde v prvním případě o přírodní fruktózu a ve druhém o sacharosu nebo glukózu, přesto by se zvýšené konzumaci pomerančů měli vyvarovat lidé se sklonem k nadváze nebo ti, kteří se pokouší hubnout.

Náš tip: V tomto ohledu je mnohem lepší šťáva z grepu, která napomáhá spalování tuků.

pomeranc
Zdroj foto: envato

Proč si nedopřávat pomerančový džus na lačno

I když jsme zatím zdaleka nevyčerpali všechny výhody, těch největších jsme se přece jen alespoň trochu dotkli. A teď je na čase podívat se i na to, jaké nástrahy na nás při konzumaci pomerančového džusu čekají. Tak například pokud si myslíte, že jde o ideální start dne, který vám dodá spoustu vitamínů už pár minut po probuzení, pletete se.

Pomerančová šťáva je totiž dosti kyselá, takže pokud se nesetká v našem žaludku s adekvátním protikladem, může se nám „odměnit“ prostřednictvím pálení žáhy, nepříjemných zažívacích obtíží, bolestmi apod. Džus tedy na snídani vhodný je, ovšem nikoli sám. Takže jako první něco zakousněte, než se do něj pustíte.

Ovšem pozor na zubní sklovinu. Koncentrované džusy ji poškozují, opět díky své kyselosti. A to tím spíš, pokud si po jejich konzumaci vyčistí zuby (a uděláte-li to předtím, získá džus zase odpornou pachuť). Takže co s tím? Tajemství spočívá v ředění. Přidání 50 % vody vaše zuby ochrání. Poslední problém pak spočívá v již zmíněném obsahu cukru. Ten je škodlivý nejenom pro zuby, ale dokáže se ošklivě podepsat i na našem glykemickém indexu.

Jinými slovy – hladina cukru ve vaší krvi se rychle zvedne, ovšem později stejně rychle klesne, takže pokud džus nedoplníte další hodnotnou vlákninou a bílkovinami, budete mít po snídani brzy hlad (ba dokonce často i ten vlčí). Takže pozor na to.

Jaká je správná denní porce pomerančového džusu na den

Po přečtení výše zmíněných řádků můžete být na vážkách z toho, zda si tedy pomerančový džus dopřávat nebo ne. Ideální je samozřejmě konzumace celých pomerančů. Pokud už chcete sázet na čerstvou šťávu, vymačkejte si ji doma nebo volte 100% přírodní produkty bez přidaných cukrů. A jak často si lahodnou chuť džusu vychutnávat?

Netrpíte-li obezitou nebo jinými obtížemi (případně aktuálně nejste v redukční fázi své oblíbené diety), můžete si dopřát džus z pomerančů každý den. Ovšem v rozumném množství. Odborníky je doporučována jedna sklenice denně (max 300 ml). Od dvou sklenic výše se násobí všechna rizika, která jsme výše vyjmenovali. Samozřejmě pokud si dopřáváte džus jen občas, lze ho nárazově vypít více. Ale nepřehánějte to. Jedině tak se z dobrého sluhy nestane zlý pán.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here