Jak pivoňka vypadá
Pivoňka lékařská dorůstá 50–90 cm výšky, má přímé lysé až chlupaté lodyhy, květy jsou růžové, purpurové až červené. Zahradní kultivary jsou nejčastěji plnokvěté.
Odkud pochází

Druh pochází z jižní a jihovýchodní Evropy, odkud přesahuje do Švýcarska, Rakouska a jižního Maďarska. Nejčastěji ji najdeme na skalnatých svazích a suchých pastvinách. Jako okrasná květina se pěstuje téměř v celé Evropě.
Co je léčivé
Zatímco v evropském léčitelství i farmacii se používají převážně květy, v asijském léčitelství se častěji používají kořeny. Pivoňka obsahuje červené barvivo antokyan peonin, cyanin, karotenoidy, chalkony a flavonoidy.
Na co se pivoňka používá
V lidovém léčitelství se květy pivoňky používaly již od středověku, a to na záněty nervů, poruchy trávení a poruchy menstruačního cyklu (pozor ale u těhotných žen může vyvolat potrat). Květy se také dávají do prsních čajových směsí (na odhlenění, odkašlávání). V homeopatii se dodnes používá na záněty žil a hemoroidy.
Jak se projevuje otrava
Jedovaté jsou hlavně kořeny a semena. Otravu poznáte podle poškození ledvin a srdce – u slabšího srdce může dojít dokonce k zástavě.