Je pivoňka lékařská opravdu léčivá? A na co si dát pozor

pivonka
Kurt Stüber [1] / CC BY-SA (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)
Pivoňka lékařská opravdu patří mezi léčivé rostliny, ale pozor: současně je také jedovatá – zejména kořeny, semena a částečně i květy. Rozhodně jsou známy případy otrav při větším užívání, takže buďte opatrní.

Jak pivoňka vypadá

Pivoňka lékařská dorůstá 50–90 cm výšky, má přímé lysé až chlupaté lodyhy, květy jsou růžové, purpurové až červené. Zahradní kultivary jsou nejčastěji plnokvěté.

Odkud pochází

pivonky
Foto: M.Hubáčková

Druh pochází z jižní a jihovýchodní Evropy, odkud přesahuje do Švýcarska, Rakouska a jižního Maďarska. Nejčastěji ji najdeme na skalnatých svazích a suchých pastvinách. Jako okrasná květina se pěstuje téměř v celé Evropě.

Co je léčivé

Zatímco v evropském léčitelství i farmacii se používají převážně květy, v asijském léčitelství se častěji používají kořeny. Pivoňka obsahuje červené barvivo antokyan peonin, cyanin, karotenoidy, chalkony a flavonoidy.

Na co se pivoňka používá

V lidovém léčitelství se květy pivoňky používaly již od středověku, a to na záněty nervů, poruchy trávení a poruchy menstruačního cyklu (pozor ale u těhotných žen může vyvolat potrat). Květy se také dávají do prsních čajových směsí (na odhlenění, odkašlávání). V homeopatii se dodnes používá na záněty žil a hemoroidy.

Jak se projevuje otrava

Jedovaté jsou hlavně kořeny a semena. Otravu poznáte podle poškození ledvin a srdce – u slabšího srdce může dojít dokonce k zástavě.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here