Je pivoňka lékařská opravdu léčivá? A na co si dát pozor

pivonka
Kurt Stüber [1] / CC BY-SA (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)
Pivoňka lékařská opravdu patří mezi léčivé rostliny, ale pozor: současně je také jedovatá – zejména kořeny, semena a částečně i květy. Rozhodně jsou známy případy otrav při větším užívání, takže buďte opatrní.

Jak pivoňka vypadá

Pivoňka lékařská dorůstá 50–90 cm výšky, má přímé lysé až chlupaté lodyhy, květy jsou růžové, purpurové až červené. Zahradní kultivary jsou nejčastěji plnokvěté.

Odkud pochází

pivonky
Foto: M.Hubáčková

Druh pochází z jižní a jihovýchodní Evropy, odkud přesahuje do Švýcarska, Rakouska a jižního Maďarska. Nejčastěji ji najdeme na skalnatých svazích a suchých pastvinách. Jako okrasná květina se pěstuje téměř v celé Evropě.

Co je léčivé

Zatímco v evropském léčitelství i farmacii se používají převážně květy, v asijském léčitelství se častěji používají kořeny. Pivoňka obsahuje červené barvivo antokyan peonin, cyanin, karotenoidy, chalkony a flavonoidy.

Na co se pivoňka používá

V lidovém léčitelství se květy pivoňky používaly již od středověku, a to na záněty nervů, poruchy trávení a poruchy menstruačního cyklu (pozor ale u těhotných žen může vyvolat potrat). Květy se také dávají do prsních čajových směsí (na odhlenění, odkašlávání). V homeopatii se dodnes používá na záněty žil a hemoroidy.

Jak se projevuje otrava

Jedovaté jsou hlavně kořeny a semena. Otravu poznáte podle poškození ledvin a srdce – u slabšího srdce může dojít dokonce k zástavě.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here