Pitulník žlutý alias žlutá hluchavka – znáte jeho léčivé využití?

pitulnik
Zdroj foto: en.wikipedia.org                               Pitulník žlutý

Pitulník žlutý: Vedle jeho bílé sestřenice ho zpravidla opomíjíme a přitom je ve fytoterapii využíván prakticky stejně hojně jako oblíbená hluchavka bílá (Lamium album L.). Jeho pěstování není obtížné, ovšem vzhledem k jeho invazivnosti ho obvykle najdete ve volné přírodě ve více než hojném množství.

Roste všude tam, kde by jiné rostliny měly přinejmenším problémy. V současnosti však lze najít i několik dekorativních odrůd, určených do zahrad k porůstání stinných koutů nebo větších ploch. Zaujmou svými panašovanými listy i žlutými květy. Vytváří četné kořenové oblasti, díky nimž je velmi expanzivní.

Pitulník žlutý (Lamium galeobdolon) se přirozeně vyskytuje v Evropě a Asii. Roste v listnatých lesích a houštinách – tedy všude tam, kde je vlhká půda. Vypadá trochu jako kopřiva. Nejčastěji dosahuje výšky asi 30 cm, i když za příznivých podmínek může růst až do výšky 60 cm. Je to také medonosná rostlina, která nám pomůže přilákat včely a užitečný hmyz do zahrady. V přírodě je obvykle opylují čmeláci.

Pár řádků o pěstování žluté hluchavky

Pitulník žlutý má rád humusovitou, propustnou a vlhkou půdu a miluje polostín nebo stín. Ve slunných částech zahrady mu udělá dobře mulčování. Používá se často jako půdokryvná rostlina a to zejména v zahradách tzv. přírodního stylu. Pokud chcete vsadit na jeho léčivé vlastnosti, omezte jeho šíření za pomoci vhodných zábran v půdě. Dekorativní druhy tak expanzivní nebývají.

Okrasné odrůdy už jako léčivky nedoporučujeme. A jaké jsou na našem trhu ty nejčastější?

  • žlutá varianta „Variegatum“ se může chlubit s listy s bílým okraje
  • odrůda „Florentinum“ má listy se stříbřitou skvrnou
  • odrůda „Hermann’s Pride“ je vybarvena do stříbrna, ze všech tří je expanzivní nejméně

Barevné odrůdy lze pěstovat i v nádobách na balkóně nebo na terase. Nádoby na pěstování pitulníku nemusí být hluboké, ale musí být široké, protože jinak se mohou snadno převrhnout. Nezapomeňte na dobrou drenáž!

pitulnik zluty
Zdroj foto: en.wikipedia.org

Léčivé vlastnosti pitulníku žlutého

Bylinnou surovinou jsou listy a květy. Pitulníky vykvétají od dubna do května, v horských oblastech o něco později.

Čaj z pitulníku se používá hlavně:

  • při potížích s močením, zánětu močového měchýře a zánětu ledvin
  • při ošetřování jizev a kožních vyrážek
  • jako zábal pomáhá s vředy a křečovými žílami
  • při závažných problémech s ledvinami
  • při poruchách trávení
  • v případě nevyléčitelné cirhózy a hydronefrózy
  • u lidí na dialýze

A jak pitulník používat?

Pitulníkové zábaly

K přípravě obkladů potřebujeme tři čajové lžičky sušené bylinky. Povaříme je pět minut v 0,5 litru a necháme 15 minut stát. Ještě teplou infuzi aplikujeme za pomoci pleny nebo jiné vhodné textilie na postižené místo.

Čaj při potížích s močením a dalších nemocech

Dvě lžičky sušené natě zalijeme 250 ml horké vody a necháme 10 minut vylouhovat. Popíjíme třikrát denně nejdéle po dobu tří týdnů v případě cirhózy, cirhonefrózy nebo dialýzy konzultujeme s lékařem. Pitulník žlutý není vhodný pro těhotné a kojící ženy ani pro malé děti.

Tinktura z pitulníku žluté při potížích s ledvinami

K její výrobě budeme potřebovat 1 díl čerstvé natě, kterou po rozdrcení zalijeme pěti díly 40% alkoholu. Necháme stát sedm dní a poté přefiltrujeme. Užíváme 10 ml 2-3 krát denně. Užíváme denně po dobu 2 týdnů nebo každé dva dny po dobu 4 týdnů.

Sedací koupel z pitulníku

Pomáhá zejména při nejrůznějších kožních chorobách. Používá se celá nať z pitulníku. Budeme potřebovat čtyři lžíce sušené rostliny, svařené v pěti litrech horké vody. Odvar nalijeme do vany. Dopustíme teplou vodou a užíváme si po dobu 20-25 minut příjemné lázně. Můžeme opakovat 2-3x do týdne.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here