Pískavice řecké seno: Zajímavosti a nevšední využití

piskavice

Pískavice řecké seno je rostlina ceněná po staletí. V lidové medicíně je známá odjakživa a dnes se stále více uplatňuje i v kuchyni. Bez ní by neexistovalo známé aromatické koření, které je základem mnoha orientálních kuchyní – kari.

Pískavice řecké seno, fenugreek nebo Trigonella foenum gaceum – pod těmito jmény můžete tuhle zajímavou užitkovou rostlinu znát. Přirozeně se vyskytuje v Asii a východní Evropě, ale dá se pěstovat i u nás.

Ceněnou surovinou v lidovém léčitelství je mladá nať a semena, v kuchyni využijete pouze semena. Jsou malá a vypadají jako pohanka, s tím rozdílem, že jsou velmi lehká – barvou připomínají arašídy bez skořápky. Semena pískavice jsou v každé lusku pevně uspořádaná a velmi početná – v každém jich najdete asi 15.

Pískavice je také medonosná rostlina. Kvete v červnu a červenci a láká hmyz z dalekého okolí. Její vůně však není příjemná, naopak – mírně ostrá a dráždivá. Miluje světlo, nenávidí přemokření a má ráda vápenaté půdy. Bez nadsázky se tak dá pěstovat prakticky všude. V našich podmínkách jde prakticky o jediný způsob, jak se dostat k čerstvé nati. Semena seženete běžně v obchodech se zdravou výživou nebo v lékárně.

Pískavice řecké seno a její využití

Jak jsme už uvedli výše, surovinou používanou v kuchyni a medicíně jsou listy a semena. Listy lze sbírat v období květu. Nejlepším měsícem je červen, což je zároveň začátek kvetení pískavice. Po sklizni je lze použít čerstvé nebo dobře vysušit při teplotě asi 50 stupňů Celsia. Vyplatí se řezat celé rostliny, samotný sběr listů je poměrně pracný.

V srpnu a září pak nastává čas pro sběr semen pískavice. Je třeba sbírat celé lusky a to nejlépe ráno nebo brzy večer, když jsou díky rose mírně vlhké. Snáze je pak odtrhneme a lépe se budou také loupat. To je třeba udělat hned a semena poté nechat zcela uschnout.

Využití pískavice v kuchyni

Semena pískavice mají poměrně ostrou, specifickou chuť, a proto se samostatně prakticky nepoužívají. Najdete je spíš jako součást nejrůznějších kořenících směsí, z nichž nejznámější je určitě kari. Ze semen se mele také prášek. Ten se přidává zejména do těstovin, tvarohu, salátů a masitých pokrmů. Obohacuje chuť strouhaného sýra i jogurtových zálivek a zálivek na bázi majonézy. Často se s tímto typem úpravy můžete setkat v Řecku. Vegetariáni ho milují, protože perfektně ochutí tofu.

Náš tip: Pokud máte v úmyslu zpracovat semena pískavice, opečte je nasucho na pánvi – ztratí tím hořkou pachuť a získají zajímavé aroma.

A co listy pískavice? Ty mohou být konzumovány syrové. Zejména mladé a čerstvě sklizené vynikají skvělou chutí a aromatičností. Používají se jako základ pro saláty a dokáží skvěle obohatit i různé zeleninové kompozice.

Pískavice řecké seno v medicíně

Nejlepší účinky má tato exotická bylinka na vlasy. Posiluje jejich strukturu a zlepšuje jejich celkový stav. Působí zejména proti vypadávání vlasů, používá se však i pro jiné účely.

Samotná semena totiž obsahují mnoho vitamínů, zejména C a B6. Jsou také cenným zdrojem kyseliny listové, niacinu, riboflavinu a vitamínu A, stejně jako hořčíku, fosforu , železa, vápníku, sodíku, zinku a draslíku. Své využití proto nachází i v kosmetice.

Účinky pískavice jsou mírně, takže ji pod lékařským dohledem mohou užívat i těhotné ženy. Jen v prvním trimestru se její použití spíše nedoporučuje – někdy totiž nechtěně aktivuje stahy dělohy. Naopak během kojení je použití pískavice řeckého sena zcela bezpečné.

koreni

Pískavice a vlasy – jak ji nejlépe použít?

Určitě nejznámější použití pískavice, aplikované už našimi babičkami. Skvělá je například maska. Dříve se používalo sádlo, dnes bude celý proces mnohem příjemnější díky kokosovému oleji. Stačí smíchat kokosový olej s rozemletými semeny pískavice, nanést na vlasy a nechat hodinu působit. Opakujte 1x do týdne.

Čaj ze semen zase může pomoci osobám, trpícím vypadáváním vlasů. To se týká jak reaktivního prolapsu (stresové reakce hlavy, hormonálních problémů v těhotenství apod.), tak problémů mužů ve středním věku. Užívá se jedna lžička semen pískavice, přelitá šálkem horké vody. Necháme 15 minut vylouhovat a vypijeme. Opakujeme 3x denně po dobu několika měsíců.

Odvar z pískavice má zase blahodárný účinek na podráždění pokožky hlavy. Odstraňuje lupy, zmírňuje zarudnutí a snižuje svědění. Obnovuje také rovnováhu pokožky hlavy, léčí záněty a pomáhá vypořádat se s vlasovým akné a podobnými problémy.

Pískavice a léčba zažívání – co byste měli vědět?

Jeho léčivé vlastnosti také zahrnují vážnější zažívací problémy. Výrazně snižuje třeba hyperaciditu a chrání žaludek a střeva před nepříjemnými účinky pálení žáhy. Vzhledem k tomu, že obsahuje hodně slizu, vytváří na sliznicích jistou ochrannou bariéru. Kromě toho podporuje činnost trávicího traktu, zlepšuje trávení a urychluje metabolismus. Podporuje také sekreci trávicích šťáv a pomáhá také lidem, kteří bojují za dokonalou postavu a to právě díky urychlení metabolismu.

A aby toho nebylo málo, snižuje i hladinu cholesterolu v krvi. Pravidelné popíjení čaje z pískavice tak může mimo jiné snížit i riziko trombózy. A působí také detoxikačně – brání vstřebávání toxinů stěnami tlustého střeva, a navíc obsahuje také hodně vlákniny. Bylo mimo jiné prokázáno, že má nepřímý účinek na prevenci rakoviny tlustého střeva.

Snižuje také hladinu cukru v krvi, tady je však vždy nutná konzultace s lékařem. Změny totiž mohou být značné a hrozí i glykemický šok.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here